Velvyslanectví České republiky v Tallinnu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ostrov Saarema - možnosti spolupráce

Ve dnech 20 a 21. února navštívil velvyslanec R. Kadlčák největší estonský ostrov Saaremaa. V hlavním městě Kuresaare se setkal s primátorem H. Hansonem a zástupci hospodářských, kulturních, vzdělávacích a turistických institucí. Výsledkem jednání byla dohoda na několika konkrétních projektech. Diskutovány byly možnosti další spolupráce.

Estonsko má 1521 ostrovů, které pokrývají 4140 km2. 93% z jejich celkové rozlohy připadá na trojici blízkých ostrovů Saaremaa, Hiiumaa a Muhu. Během sovětské okupace byl přístup k nim omezen - k návštěvě bylo třeba zvláštního povolení - nebo zcela zakázán. Některé z nich obyvatelé dobrovolně opustili. V současnosti jsou ostrovy přístupné, pokud naleznete vhodný přístav, ze kterého Vás na určený ostrov přepraví. Na největší ostrov Estonska Saaremaa se můžete nejjednodušeji dostat trajektem z města Virtsu, který je v provozu celoročně (přes ostrov Muhu, z něhož vede na Saaremaa most).

Kultura a turistika

tt

Ostrov Saarema je velmi atraktivní turistickou destinací. Každý rok jej navštíví okolo 400 000 turistů. Ostrov nabízí širokou škálu kulturního vyžití, které by mohlo být zajímavé i pro české umělce a turisty. Zde je několik důležitých událostí v letošním roce:

Mezinárodní festival „Juu Jääb“ se koná od 16. do 29. června 2014. V jeho rámci vystupují na různých místech na ostrově skupiny prezentující hudbu z celého světa. Více informací naleznete na těchto webových stránkách: http://www.juujaab.ee/.

Operní festival Saaremaa se koná ve dnech 20. – 27. července 2014 a nabídne významné umělce, emotivní hudbu a venkovskou atmosféru.  Více informací lze nalézt na této adrese: http://www.saaremaaopera.eu/en.

Ve dnech 29. července – 2. srpna 2014 se v Kuressare uskuteční 20-tý ročník Festivalu komorní hudby (www.kammerfest.ee). Vystoupit by na něm mělo i Pražské kytarové kvarteto (http://www.pgq.cz).

Ve dnech 10. – 11. října 2014 se na ostrově uskuteční závod Saaremaa Rally (www.saaremaarally.ee).

Obecné turistické informace o ostrově Saarema, městě Kuressare a jeho slavném hradu najdete na těchto odkazech:  www.saaremaatourism.eewww.visitsaaremaa.ee, www.kuressaare.ee a http://www.saaremaamuuseum.ee

Hospodářství

Ostrov Saaremaa je jedním z nejaktivnějších regionů v podnikání. Podle statistik v tomto kraji vychází na 1000 občanů 60 zaměstnavatelů. Působí zde 2 400 podniků. Největší podíl na ekonomice představuje potravinářský sektor. Jeho obrat dosáhl v roce 2012 74,2 mil. EUR a má velmi pozitivní dynamiku (meziroční růst 16%). Rybolov a zpracování ryb se na něm podílí 24%, zpracování masa 26% a produkce mléka 25%.

Ostrov Saaremaa je známý výrobou malých a středních lodí. Jedná se o ziskový a inovativní sektor 15 podniků, které měli v roce 2012 roční obrat ve výši 38 mil. eur, což představuje 85% obratu v tomto odvětví v celém Estonsku. Největší export a nabídku pracovních míst zajišťuje elektronika, kaučuk a kabely.

tt