Velvyslanectví České republiky v Taškentu

česky  по-русски  o'zbekcha 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpora ČR turkmenské rezoluci o přepravě energie

Kdy: 17.05.2013, Kde: New York

V pátek 17. května přijalo Valné shromáždění OSN rezoluci "Spolehlivá a stabilní přeprava energetických zdrojů a její role v zajištění udržitelného rozvoje a mezinárodní spolupráce" iniciovanou turkmenským prezidentem Gurbanguly Berdymuchamedovem. Rezoluci kosponzorovalo 55 zemí světa, mezi nimi i Česká republika a také všechny státy Střední Asie. Důležitost tohoto dokumentu spočívá v tom, že postavila základ pro založení a fungování mezinárodní expertní skupiny, která by měla připravit obsáhlý dokument zaměřený na zajištění globální spolupráce v energetické sféře. První setkání těchto expertů z různých zemí světa by se mělo uskutečnit počátkem roku 2014 v Turkmenistánu.

Rezoluce založila novou etapu podpory myšlenky široké mezinárodní spolupráce v energetické sféře, ve které Turkmenistán vystupuje jako inovátor.

Turkmenský prezident Gurbanguly Berdymuchamedov již v roce 2007 předložil myšlenku na založení mezinárodního mechanismu na zajištění energetické bezpečnosti v globálním měřítku.

Nejdůležitějším krokem v tomto kontextu bylo přijetí rezoluce VS OSN v prosinci 2008, od níž se datuje široká mezinárodní diskuse tohoto problému.

Na základě této rezoluce hostil Ašchabad 23. dubna 2009 konferenci na vysoké úrovni nazvanou "Spolehlivá a stabilní přeprava energie a její role v udržitelném rozvoji a mezinárodní spolupráci". Její účastníci podpořili myšlenku turkmenského prezidenta na založení, jako prvního kroku, mezinárodní expertní skupiny, která by poradila v rozvoji budoucích mezinárodních právních instrumentů o tranzitu energetických zdrojů při zohlednění návrhu zúčastněných zemí a mezinárodních organizací.

Následný vývoj událostí ukázal, že iniciativu podporuje naprostá většina členských států OSN a vyjádřila připravenost spolupracovat s Turkmenistánem na její implementaci. Svědectvím toho je právě to, že Valné shromáždění OSN přijalo 17.5.2013 výše uvedenou rezoluci o přepravě energie. Její text v angličtině je k dispozici na webové stránce http://www.un.org/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/67/L.65.

Stálá představitelka Turkmenistánu při OSN Aksoltan Atayeva ve svém vystoupení v New Yorku uvedla, že jedním z největších problémů v zabezpečení přístupu k nosičům energie je dostatečná a spolehlivá doprava energie mezi zeměmi, regiony a kontinenty.

Turkmenistán je jedním z klíčových hráčů na trhu s plynem v Kaspickém regionu a Střední Asii. V současné době používají turkmenské energetické zdroje Čína, Írán a Rusko. Turkmenistán, který odhaduje, že má 4. největší zásoby zemního plynu na světě, hledá další trhy v Evropě a Jižní Asii.