Velvyslanectví České republiky v Taškentu

Vzájemné vztahy

Historicky první návštěva na vysoké úrovni byla návštěva ministra zahraničních věcí České republiky Josefa Zieleniece v Turkmenistánu v březnu 1995. Výsledkem této cesty byla skutečnost, že Turkmenistán jmenoval svého historicky prvního velvyslance pro Českou republiku.

Prvním turkmenským velvyslancem v České republice se stal J.E. pan Batyr Berdyev. Pověřovací listiny předal na Pražském hradě panu prezidentu Václavu Havlovi dne 28. listopadu 1995, jako nerezidentní velvyslanec se sídlem ve Vídni. Svoji misi ukončil 30. června 2000.

Druhým turkmenským velvyslancem (také se sídlem ve Vídni) se stal J.E. pan Vladimir Akimovich Kadyrov. Pověřovací listiny na Pražském hradě předal dne 30. května 2001 a akreditován byl až do 21. prosince 2005.

V září 2009 navštívil Turkmenistán předseda Senátu Parlamentu České republiky pan Přemysl Sobotka.

V dubnu 2010 navštívil Turkmenistán velvyslanec ČR se zvláštním posláním pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Poté byl pro Českou republiku z Vídně akreditovan chargé d'affaires ad interim pan Yazkuli Mammedov.

Na fotografii ze dne 28. září 2010 předává velvyslanec Robert Kopecký pověřovací listiny do rukou předsedkyně turkmenského parlamentu Akdži Nurberdyjevové. Pan Robert Kopecký završil svoji misi dne 27. října 2011 z důvodu, že byl jmenován velvyslancem EU v Guyaně.

V říjnu 2011 navštívila Turkmenistán delegace Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky vedená jeho předsedou Jaromírem Jermářem.

Na pokyn prezidenta Turkmenistánu Gurbanguly Berdymuchamedova dne 15. listopadu 2012 přijala předsedkyně turkmenského parlamentu (Medžlisu) Akdža Nurberdyjeva pověřovací listiny v pořadí dalšího českého velvyslance Hynka Pejchu.

V pořadí třetím velvyslancem Turkmenistánu akreditovaným pro Českou republiku se stal J.E. pan Silapberdi Nurberdiev sídlící ve Vídni. Pověřovací listiny předal na Pražském hradě do rukou prezidenta Václava Klause dne 5. února 2013.

Mezinárodní dohody mezi Českou republikou a Turkmenistánem

Protokol o spolupráci mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem ekonomiky a financí Turkmenistánu

Ašchabád, 09.09.1993.
Vstoupil v platnost dnem podpisu.
Publikováno ve Sbírce zákonů pod číslem 124/1994 Sb.

Smlouva mezi Českou republikou a Turkmenistánem o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmů a z majetku

Smlouva dosud nevešla v platnost, ale byla českou vládou schválena a je připravena k podpisu.

Smlouva o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi Českou republikou a Turkmenistánem

Smlouva je v jednání.