Velvyslanectví České republiky v Taškentu

česky  по-русски  o'zbekcha 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tancuj, tancuj, vykrúcaj

Kdy: 03.09.2009 15:00 - 17:00, Kde: Poytaxt Navroz Oziq Cavdo, Taškent

Právě tato moravská lidová píseň bude představena v rámci oslav 2200. výročí založení Taškentu, v části věnované legendární uzbecké tanečnici, zpěvačce, baletce a sběratelce lidových písní z celého světa, národní umělkyni Tamaře Chanum (1906-1991), která má dnes v Taškentu své muzeum.

V Taškentu je pro veřejnost otevřeno mnoho malých muzeí věnovaných významným osobnostem. Tato muzea jsou pro mnohé obyvatele Taškentu neznámá. Dne 3. září 2009 od 15 hodin se v galerii Navruz v Taškentu uskuteční akce, která si klade za cíl na některá z těchto muzeí upozornit. Pozornost bude věnována muzeu národní umělkyně Tamary Chanum, která se narodila v březnu 1906 ve Ferganské dolině na území dnešního Uzbekistánu.

Tamara Chanum, vlastním jménem Tamara Artěmovna Petrosjan, se významnou měrou zasloužila o vznik uzbeckého baletního divadla. Je obecně považována za reformátora stylu uzbeckého ženského tance. Když jí bylo 50 let, byl jí udělen titul národní umělec Sovětského svazu.

Tamara Chanum procestovala řadu zemí světa. Vystupovala také v Československu a právě odtud si do Uzbekistánu přivezla několik českých a moravských lidových písní. Je pozoruhodné, že organizátoři akce vybrali právě moravskou lidovou píseň Tancuj, tancuj, vykrúcaj, jejíž původ bude přítomným objasněn a poté bude i zazpívána a zatancována. Přitom kolekce nasbíraných lidových písní je velmi široká, pokrývá 86 zemí světa.

Akce je součástí oslav 2200. výročí založení Taškentu a zúčastní se jí významné osobnosti taškentského kulturního života, například první náměstek uzbeckého ministra kultury B. S. Sajfulajev, velvyslanec UNESCO J. Espinal, náměstek primátora Taškentu N. Bachtierov, ředitel odboru mezinárodních styků uzbecké Akademie umění Š. Š. Jakubov, profesorka taškentské konzervatoře I. G. Galušina, muzikovědka I. Gulzarova, profesorka Institutu umění Z. I. Rachimova, hudební skladatelka D. Omonullajeva, národní umělkyně Uzbekistánu J. Abdullajeva a další.

Více informací: Šochista Alieva, koordinátor, tel. 126 61 11, 481 39 39, e-mail: shine_art@mail.ru.