Velvyslanectví České republiky v Taškentu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR se v Turkmenistánu zviditelnila zájmem o achaltekinské koně

Kdy: 21.04.2010 - 24.04.2011, Kde: Turkmenistán, Ašchabad

Ve dnech 21. až 24. dubna 2011 se v Turkmenistánu uskutečnilo několik akcí zaměřených na achaltekinského koně. Toto plemeno je v Turkmenistánu považováno za národní a achaltekinského koně má Turmenistán uprostřed svého státního znaku. Turkmenistán usiluje o to, aby mohl vest plemennou knihu achaltekinských koní, což bylo zdůrazněno na historicky 1. sjezdu Mezinárodní asociace achaltekinského jezdectví (IAHA), které je členem i ČR. Jedno ze 16 potvrzení o členství v IAHA předal 22. dubna 2011 turkmenský prezident Gurbanguly Berdymuchamedov do rukou Petry Marešové, předsedkyně Českého svazu chovatelů Achal Teke. Podívejte se na fotografie, které pořídila.

Z ČR se zúčastnila předsedkyně Českého svazu chovatelů Achal Teke Petra Marešová, místopředsedkyně svazu Zdenka Skopalová, zástupkyně Dostihového spolku Pardubice a.s. Magda Hromádková, PR manažer farmy Achal Teke Tukleky Jiří Mareš, redaktorka časopisu Jezdectví Magdalena Straková a majitelka achaltekinského koně a fotografka Linda Welsch. 

Oficiální program začínal ve čtvrtek 21.4. prezentací nové knihy turkmenského prezidenta Berdymuchamedova "Let nebeských koní" ve výstavním paláci "Sergi Koshgi".

Zároveň na tomtéž místě probíhala výstava věnovaná achaltekinskému koni "Kůň jako okřídlený symbol obrození" - k vidění byly tradiční turkmenské postroje na koně, obrazy s tématikou achaltekinců, koberce, šperky, atd.

Na akci byli, kromě zahraničních hostů z chovatelských kruhů, přítomny i turkmenské politické špičky a zástupci ambasád, v rámci prezentace knihy pak kromě turkmenských zástupců (předseda "Turkmen Atlary" Seyitmuchammet Gulmammedov aj.) vystoupili zahraniční hosté, jmenovitě Tatyana N. Rjabova (Rusko, vice-presidentka IAHA a hlavní inspektorka chovu achaltekinských koní), Jessica Eile-Keith (USA, chovatelka AT), Giadi Abdoljalil (Írán, člen IAHA, chovatel koní). Za Českou republiku vystoupila Petra Marešová.

V pátek 22.dubna 2011 dopoledne proběhla v Zemědělském komplexu 3. mezinárodní vědecká konference "Turkmenský kůň a světový chov koní", zároveň probíhala i prezentace překladu v loňském roce vydané knihy prezidenta "Achaltekinec - naše pýcha a sláva" do ázerbájdžánštiny. Na konferenci za ČR vystoupila paní Zdenka Skopalová s pojednáním o Českém svazu chovatelů Achal Teke.

Poté se program rozdělil, část účastníků se věnovala návštěvě muzeí a trhů, část chovatelů a zástupců chovatelských svazů se zúčastnila 1. konference IAHA a setkání s turkmenským prezidentem Gurbanguly Berdymuchamedovem. Tato část programu probíhala v Hotelu Oguzkent, opět za přítomnosti politických a diplomatických špiček.

Počet zahraničních účastníků na 1. zasedání IAHA z řad chovatelů byl okolo dvaceti. Po úvodním představení a společném fotografování s prezidentem  začala samotná konference, na které bylo zdůrazněno, že stěžejní je nutnost vzájemné spolupráce na mezinárodní úrovni a jednotná koordinace v chovu achaltekinců. Turkmenistán by se rád ujal vedení Mezinárodní plemenné knihy achaltekinských koní, tato plemenná kniha je dosud vedena v Rusku. Byl odhlasován plán činnosti IAHA na následující rok, další konference by se měla konat v dubnu 2012. 16 zástupcům, včetně ČR,  pak byly z rukou prezidenta předány certifikáty o členství v IAHA a konference byla ukončena.

V sobotu 23. dubna 2011 proběhlo v komplexu prezidentského závodiště finále soutěže o nejkrásnějšího koně s bohatým doprovodným programem (djigitovka, turkmenská hudba), v sedle koně se představil i sám prezident Gurbanguly Berdymuchamedov, a to poté, co od zástupců jednotlivých turkmenských regionů obdržel tradiční turkmenský oděv a jezdeckou výstroj.

Neděle 24. dubna 2011 byla v Turkmenistánu vyhlášena jako Den koně. V tento den program vyvrcholil, místem konání bylo ašchabadské závodiště. Program začínal zahajovacím ceremoniálem (tance, hudba, projev prezidenta, prostřednictvím telemostu proběhlo oficiální otvírání nových závodišť ve čtyřech regionech - Lebap, Dašoguz, Balkan, Mary), následovaly rovinné dostihy prokládané doprovodným programem (djigitovka, sportovní ukázky, cirkusové ukázky).

Po skončení programu na ašchabadském závodišti pak proběhla návštěva nového závodiště, které vyrůstá kousek za Ašchabadem v podhůří Kopet Dagu. Zatímco loni touto dobou stála pouze kostra tribuny, nyní je již komplex před dokončením. Celý areál  je pojatý velmi velkoryse (rozpočet činil 40 milionů euro), kromě dostihové dráhy a tribuny se v komplexu nachází krytá jezdecká hala, otevřená jízdárna, cirkus, konferenční sál, ubytování pro personál, stáje pro 400 koní, dětský koutek, veterinární klinika, bazén pro koně, výběhy, atd.. Slavnostní otevření je plánováno na říjen tohoto roku.

Na konferenci dorazilo přibližně 120 zahraničních hostů, své zástupce zde měl Írán, Rusko, Kazachstán, Uzbekistán, Čína, Austrálie, Maďarsko, Estonsko, Ukrajina, Indie, Turecko, Lucembursko, Francie, Kanada, USA, Španělsko, Mongolsko, Bělorusko, Velká Británie, Irsko, Uruguay, Německo, ČR.

galerie


IAHA 2011