Velvyslanectví České republiky v Taškentu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář o lidských právech

Kdy: 29.07.2011 10:00 - 01.07.2011 13:00, Kde: Taškent, Ministerstvo spravedlnosti

Za účasti představitele Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) Gianni Magazzeniho se v pátek 29. července 2011 uskutečnil na uzbeckém ministerstvu spravedlnosti seminář o lidských právech v Uzbekistánu. Zúčastnili se ho vysocí představitelé všech resortů, kteří se danou problematikou zabývají, mj. i uzbecký ministr spravedlnosti Nigmatilla Juldašev, uzbecká ombudsmanka Sajora Rašidova a ředitel Národního centra pro lidská práva Akmol Saidov.

Seminář sledovali i diplomaté akreditovaní v Taškentu, mj. šéfka zastoupení OSN Anita Nirody, vedoucí Delegace EU Ondřej Šimek, velvyslanec Polska jako předsednické země EU Marian Przezdziecki, francouzský velvyslanec Francois Gautier a zástupci dalších velvyslanectví, včetně USA, Velké Británie a ČR.

Účastníci se shodli na tom, že otázka dodržování lidských práv je velmi důležitá. Uzbekistán již podepsal na 70 mezinárodních smluvních dokumentů týkajících se lidských práv a v Uzbekistánu byla v posledních letech novelizována celá řada předpisů. Nyní je třeba zaměřit pozornost na jejich implementaci v praxi. Dlouhodobým úkolem zůstává zvyšování právní kultury obyvatelstva. Pomáhat na tomto poli bude řada nevládních organizací, včetně nově ustanoveného Nezávislého institutu pro monitoring formování občanské společnosti, který vznikl přeměnou stávajícího Institutu občanské společnosti.

Všechny tyto úkoly vyplývají z Koncepce dalšího prohlubování demokratických reforem a formování občanské společnosti navržené dne 12. listopadu 2011 prezidentem republiky Islamem Karimovem a schválené oběma komorami uzbeckého parlamentu.