Velvyslanectví České republiky v Taškentu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Dobrý voják Švejk

Kdy: 27.01.2011 - 12.03.2011, Kde: Taškent, velvyslanectví

Na velvyslanectví ČR v Taškentu byla instalována výstava ilustrací na téma Dobrý voják Švejk, které jsou obsaženy v novém uzbeckém překladu románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka. Jejich autorem je mladý uzbecký výtvarník, ilustrátor a designér Stěpan Jevdokimov. Jsou to zcela nová originální zobrazení Švejka, tak jak si jej ilustrátor představuje a která zatím nikde jinde na světě nebyla vystavena. Zajímavé je, že ilustrace vznikly jako počítačová grafika a tak neexistuje jejich žádný originál.


по-русски ниже

Stěpan Jevdokimov (výtvarník, ilustrátor, designér)

Narodil se v roce 1986 v Taškentu, v rodině architekta i výborně vařící mámy :-)

Vyrostl mezi Taškentem a Leninabádem (dnešním Chudžentem v Tádžikistánu). V době neustálých přejezdů z jeho města do druhého lepil, kreslil, tvaroval a maloval.

O výběru povolání začal uvažovat ve svých 14-15 letech. Tehdy se mu vše zdálo slibné a nadějné. A možná se mu to zdá i teď.

V 16 letech se pokusil dostat na výtvarnou školu, ale nebyl přijat. Nenechal se tím zneklidnit a zkusil to podruhé - a úspěšně. Během studií se zamiloval do písma, typografie, dívek a do všeho, co je s tím spojené :-)

Po absolvování školy v roce 2005 obdržel diplom se specializací výtvarník-grafik. Nějak se spletl a nastoupil do práce. Vystřídal několik zaměstnání, hledal sám sebe, pochyboval a doufal. Výsledkem bylo, že se v roce 2007 rozhodl pro svobodné povolání. A to se ukázalo jako nejzajímavější.

O své činnosti říká: "Za hlavní pro práci považuji nadšení pro nápad. Jedině tak získáš inspiraci a ta je pro mě to nejdůležitější. Inspiruji se vším možným, a vlastně i nemožným. Koncepčnímu umění se věnuju jen málokdy. Většinou kreslím to, co se mi líbí, a někdy to, co se mi nelíbí, ale to nebývá tak často :-)"

Chcete-li mu napsat, jeho e-mailová adresa je stepan.evdokimov@gmail.com

 

Евдокимов Степан (художник, иллюстратор, дизайнер)

Родился в 1986 году в Ташкенте, в семье архитектора и вкусно готовящей мамы : )

Вырос между Ташкентом и Ленинабадом (город в Таджикистане). Во время постоянных переездов из столицы в столицу лепил, рисовал, сколачивал и красил.

С выбором профессии начал определятся лет в 14 — 15. Тогда все казалось радужным и многообещающим. Кажется и сейчас...

В 16 лет попробовал поступить в художественное училище. На первый раз не получилось, не расстроился и попробовал во второй раз. Во время обучения увлекался шрифтами и типографикой, девушками и всем что с ними связано : )

После выпуска из училища в 2005 году  получив диплом со специализацией художник-график как то растерялся и пошел работать. Сменил несколько работ, искал себя, сомневался и надеялся. В итоге в 2007 году ушел работать на свободной основе. Вот тут то и началось самое интересное.

О себе говорит: "В работе главным считаю загореться идеей. Только тогда и получаешь удовольствие, а удовольствие пожалуй самое главное для меня. Вдохновляюсь всем чем можно, и чем нельзя кстати тоже. Изредка занимаюсь концептуальным искусством. По большей части рисую то что нравится, иногда то что не нравится, но это реже : )"

Чтобы с ним связаться, вот его адресс электронной почты: stepan.evdokimov@gmail.com

galerie


Švejk-2