Velvyslanectví České republiky v Taškentu

česky  по-русски  o'zbekcha 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nobelova cena míru pro Evropskou unii

Kdy: 10.12.2012 18:00 - 22:00, Kde: Taškent, Státní konzervatoř

V pondělí 10. prosince 2012 bude v Oslu, hlavním městě Norska, předána Evropské unii Nobelova cena za mír. Medaile Nobelovy ceny za mír za rok 2012 pak bude vystavena v Bruselu v novém Domu evropských dějin. Norský Nobelův výbor uděluje cenu Evropské unii za šest desetiletí práce v oblasti prosazování myšlenky míru, usmíření, demokracie a lidských práv. Chce tak upozornit, že i v této obtížné době je Evropská unie nadále inspirací pro země a lidi na celém světě a že mít silnou Evropskou unii je dobré pro všechny. Finanční prostředky spojené s Nobelovou cenou doplní Evropská unie až do výše 2 milionů eur a věnuje na humanitární projekty pro děti, které jsou oběťmi války a konfliktů. V mnoha zemích světa se při příležitosti udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii uskuteční různé slavnostní akce. V hlavním městě Uzbekistánu Taškentu se ve Státní konzervatoři uskuteční v pondělí 10.12.2012 slavnostní koncert, kterého se zúčastní většina diplomatů evropských států, včetně diplomatů české ambasády v Taškentu.

 
Nobel Prize Peace front Nejvyšší představitelé České republiky mají k udělení Nobelovy ceny za mír pro rok 2012 Evropské unii rozdílné názory. Nobel Prize Peace back
Český prezident Václav Klaus uvedl, že Nobelova cena za mír má smysl, pokud ji dostane konkrétně definovaný člověk za určitý unikátní výko. Dávat cenu instituci, navíc v tomto případě byrokratické, to je podle něj prázdné vyznamenání. Naopak podle českého ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, který kandiduje na post prezidenta republiky, je udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii naprosto správné rozhodnutí. Evropská unie podle něj přispěla k tomu, že státy na jejím území problémy řeší pouze mírovými cestami.
Pamětní deska na Paláci Kinských v Praze

Česká republika je s udělením Nobelovy ceny míru spjata již podruhé v historii.

Poprvé byla Nobelova cena míru spjata s bojovnicí za mír a spisovatelkou Bertou von Suttner, která se narodila 9. června 1843 v Praze a pocházela z českého rodu Kinských. Nobelovu cenu míru obdržela jako první žena světa dne 10. prosince 1905.

Nyní je to podruhé, co je Nobelova cena míru spjata s Českou republikou. Česká republika je jednou z 27 členských zemí Evropské unie a může se tak cítit spolupříjemcem Nobelovy ceny míru.

Pamětní deska na budově EU v Bruselu
Více informací o důvodech udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii lze najít na webové stránce http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/2012/press.html