Velvyslanectví České republiky v Taškentu

česky  по-русски  o'zbekcha 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

20. výročí přijetí ústav ČR a Uzbekistánu

Kdy: 20.09.2012 10:30 - 12:00, Kde: Taškent, Olij Mažlis

Ve čtvrtek 20. září 2012 se v Zákonodárné sněmovně uzbeckého parlamentu (Olij Mažlisu) uskutečnil kulatý stůl, který připomněl vznik současného českého a uzbeckého ústavního systému a etapy jeho rozvoje. Zatímco Ústava Republiky Uzbekistán byla přijata 8. prosince 1992, Ústava České republiky byla přijata jen o 8 dnů později dne 16. prosince 1992. Obě země se proto dohodly si toto 20. výročí připomenout společně.

Z České republiky se kulatého stolu zúčastnili například předseda Ústavněprávního výboru Senátu Parlamentu ČR Miroslav Antl, předsedkyně Stálé komise Senátu pro Ústavu a parlamentní procedury Jiřina Rippelová nebo místopředseda Mandátového a imunitního výboru Senátu Miroslav Nenutil.

V Uzbekistánu byla při této příležitosti také poprvé vydána v uzbečtině Ústava České republiky (na snímku), včetně Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky, a dále učební materiál "Základy ústavního práva České republiky", jehož autorem je pan Akmal Cholmatovič Saidov, předseda Výboru pro demokratické instituty, nevládní organizace a orgány občanské samosprávy Zákonodárné sněmovny Olij Mažlisu.

galerie


Kulatý stůl k 20. výročí přijetí české a uzbecké ústavy