Velvyslanectví České republiky v Taškentu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tádžický Navruz v Praze

Kdy: 24.03.2012, Kde: Praha

Poprvé v novodobé historii česko-tádžických vztahů oslavili Tádžikové žijící v České republice již od středověku slavený mezinárodní svátek Navruz. Tento svátek byl v roce 2009 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a v roce 2010 OSN vyhlásila 21. březen mezinárodním dnem svátku Navruz. Při této příležitosti se v sobotu 24. března 2012 sjeli do Prahy Tádžici žijící nejen v České republice, ale i v Německu, Rakousku a Nizozemsku.

Akci pořádalo Velvyslanectví Republiky Tádžikistán v Berlíně s působností také pro Českou republiku za účasti představitelů nedávno vytvořené Tádžické obchodní komory. Tato nová organizace tak byla poprvé představena Tádžikům žijícím v České republice.

Pozdravit občany Tádžikistánu žijící v ČR přišli zástupci Ministerstva zahraničních věcí ČR, společenská elita Prahy, představitelé místních i zahraničních médií, a také přicestovali studenti, kteří studují na vysokých školách v ČR i jinde v Evropě.

Během akce se uskutečnila vystoupení tádžických a perskojazyčných umělců, soutěže a další kulturní akce. V soutěži o nejlepší národní tádžický kroj nejvíce hlasů přítomných hostů a cenu za "nejlepší národní tádžický kroj" získal občan České republiky Ivan Vondrka.

Tádžikové dosud v České republice neměli žádné svoje kulturní nebo obchodní centrum, ve kterém by se mohli scházet. Tádžická obchodní komora v Praze proto plánuje zaměřit se na propagaci ekonomických a kulturních zájmů Tádžikistánu na českém trhu.

Podle oficiální statistiky žilo v listopadu 2011 v České republice 102 občanů Tádžikistánu, z toho polovina má povolen trvalý pobyt. Kromě toho v ČR žijí desítky lidí tádžické národnosti, kteří již mají české občanství. Ve statistice nejsou zahrnuti ani krátkodobí cestovatelé, turisté a studenti z Tádžikistánu.

Fotografie z oslav svátku Navruz