Velvyslanectví České republiky v Taškentu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den Evropy v Uzbekistánu poprvé s velvyslancem EU

Kdy: 10.05.2012

Členské země Evropské unie slaví každoročně 9. května společný svátek Den Evropy. Tento svátek si evropští diplomaté připomínají každoročně i v Uzbekistánu, letos to bylo ale poprvé, co se tohoto svátku účastnil historicky první velvyslanec Evropské unie v Republice Uzbekistán Norbert Jousten.

 

 

1. května 2012 předal v Taškentu pověřovací listiny uzbeckému prezidentu Islamu Karimovovi a tím se plně ujal výkonu svých diplomatických funkcí.

Na slavnostní recepci v hotelu InterContinental v Taškentu 10. května 2012 uvedl, že jím řízený úřad, Delegace Evropské unie v Taškentu, podle Lisabonské smlouvy oficiálně zastupuje Evropskou unii v Uzbekistánu.

Uzbekistán je podle něj důležitým partnerem EU ve Střední Asii a vzájemné vztahy se za posledních pět let významně zlepšily. "Naše spolupráce již pronikla do mnoha oblastí, ale s našimi partnery v Uzbekistánu jsme se domluvili na dalším prohloubení našich vztahů, především prostřednictvím rozšiřování ekonomické spolupráce. V Uzbekistánu se účastníme řady velkých projektů v rámci spolupráce na podporu demokratických a soudních reforem, vybudování silné občanské společnosti, boje s nelegálním obchodem, a také v oblasti zdravotnictví, školství, energetiky a rozvoje venkova."

Z 27 států Evropské unie má v Uzbekistánu zastoupení 10 zemí, z toho 4 staré země EU (Německo, Francie, Itálie a Velká Británie) a 6 nových (Česká republika, Slovensko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko a Lotyšsko). 28. členským státem Evropské unie se za několik měsíců stane Chorvatsko.

Česká republika má v Evropské unii pevné zastoupení, o čemž svědčí i skutečnost, že bývalý český velvyslanec v Taškentu Robert Kopecký byl loni na podzim jmenován velvyslancem Evropské unie v Guyaně a vedl tam tedy letos poprvé oslavy Dne Evropy za celou Evropskou unii.

Norbert Jousten 
Velvyslanec Evropské unie v Republice Uzbekistán Norbert Jousten