Velvyslanectví České republiky v Taškentu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje

Kdy: 05.07.2013

Česká republika každoročně 5. července slaví státní svátek na počest příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní České republiky v roce 863 našeho letopočtu. Letos tak probíhají oslavy 1150. výročí této události. Jejich mise znamenala mimořádný duchovní impuls pro naši zemi a celý okolní region. Byli více než jenom "věrozvěstové Slovanů". Přišli k nám jako osobnosti kultury, jako odborníci na právo a státní správu. Svou misí nam dali diplomatickou lekci. Dokázali totiž, že mezi Východem a Západem je dialog možný i v době, kdy kontrasty mezi oběma hrozily přerůst v reálné politické napětí a střety. Vytvořili přitom citlivou rovnováhu mezi univerzialitou křesťanství a mezi regionálními zvláštnostmi, přičemž nesklouzli do zbytečné uniformity. Valorizovali slovanský element jako kulturní fenomén. Vytvořili písmo, které geniálně odrazilo podobu tehdejšího mluveného jazyka na našem území. Dávali přitom velký důraz na srozumitelnost.

Česká národní banka vydala při tomto významném výročí pamětní zlatou minci v hodnotě 10 tisíc korun (tj. asi 500,- USD).

Oslavy 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje se uskutečnily také ve Střední Asii.

Turkmenistán
Chrám svatého Cyrila a Metoděje Abadán (Turkmenistán)
V městečku Abadán, které bylo nedávno připojeno k hlavnímu městu Turkmenistánu Ašchabadu, dokonce stojí nedávno postavený chrám svatých apoštolů Cyrila a Metoděje (na snímku). Jeho historie (v ruštině) je zde. Informace o oslavách, které se v tomto chrámu uskutečnily 24. května 2013, najdete zde.

Uzbekistán
Cyril a Metoděj
V hlavním městě Uzbekistánu Taškentu se při příležitosti 1150. výročí Cyrila a Metoděje, které se v Rusku slaví jako Den slovanské písemnosti, uskutečnilo slavnostní shromáždění. Reportáž z něj lze nalézt zde. Oslavy se uskutečnily v Ruském kulturním středisku pod heslem: "Slované! Pamatujeme si naše kořeny, chráníme kulturu, obyčeje, jazyk". Na oslavách se podílely také spolky ukrajinských, běloruských a polských krajanů. Oslav se zúčastnil metropolita taškentský a uzbekistánský Vikentij, rektor Taškentského pravoslavného duchovního semináře.

Taškentský chrám sv. Ermogena vydal na svých webových stránkách informaci v ruštině o Cyrilovi a Metodějovi. Podobně společensko-politické noviny Čirčik informovaly o tomto dnu a o uvedených oslavách.

Ruská pravoslavná církev připravila i další akce k výročí Cyrila a Metoděje.