Velvyslanectví České republiky v Taškentu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český velvyslanec na jihu Uzbekistánu

Kdy: 13.09.2013, Kde: Surchandarjinská oblast

V pátek 13. září 2013 se český velvyslanec Hynek Pejcha vypravil do Surchadarjinské oblasti na jihu Uzbekistánu sousedící s Afghánistánem. Hlavním účelem cesty bylo slavnostní otevření výstavy v Archeologickém muzeu v oblastním městě Termez věnované úspěchům 10. výročí společné česko-uzbecké archeologické expedice. Hejtmanství Surchandarjinské oblasti ocenilo práci této expedice udělením dvou čestných uznání, které vedoucímu skupiny českých archeologů Ladislavu Stančovi a jeho uzbeckému asistentovi Alisheru Shaydullaevovi, doktorandovi Taškentské státní univerzity, předala náměstkyně hejtmana (hokima) Mavluda Kabulova s tím, že je ráda, že Češi pomáhají rozkrývat uzbeckou historii. Ředitel Archeologického muzea v Termezu Ismail Batyrov seznámil velvyslance Hynka Pejchu s celou expozicí.


(Vpravo velvyslanec Hynek Pejcha, uprostřed náměstkyně hejtmana Surchandarjinské oblasti Mavluda Kabulova)

Surchandarjinská oblast je jediná oblast v Uzbekistánu, která sousedí se 3 zeměmi: Afghánistánem, Tádžikistánem a Turkmenistánem. Před více jak tisíci lety byla tato oblast významným centrem obchodu, vzdělanosti a kultury, o čemž svědčí řada vzácných archeologických nálezů. Každoročně sem přijíždějí nejen archeologové z ČR, ale také z Francie, Ruska, Německa a Japonska.

Během cesty navštívil velvyslanec Hynek Pejcha také nejznámějšího uzbeckého archeologa Edvarda Rtveladzeho, který již po mnoho let provádí archeologickým průzkum v dávno zaniklém městě Kampyrtepa. Dne 12. září 2013 tam Edvard Rtveladze objevil unikátní důkaz, který významným způsobem zpřesní informace o přítomnosti vojsk Alexandra Makedonského na území dnešního Uzbekistánu.

Velvyslanec Hynek Pejcha navštívil také zrekonstruovanou buddhistickou svatyni Fayaztepa a mauzoleum významného světce al Termezího, které je dodnes jedním z nejvýznamnějších poutních míst v Uzbekistánu.

Kromě spolupráce v oblasti archeologie se český velvyslanec Hynek Pejcha zajímal také o možnosti obchodní spolupráce, například s termezským přístavem ležícím na břehu řeky Amudarji tvořící hranici mezi Uzbekistánem a Afghánistánem.

V závěru své cesty na jih Uzbekistánu navštívil velvyslanec Hynek Pejcha strategickou leteckou základnu německého letectva v Termezu.

 

 

galerie


termez