Velvyslanectví České republiky v Taškentu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání o cestovním ruchu mezi ČR a Uzbekistánem

Kdy: 22.05.2013 09:30, Kde: Taškent

Ve středu 22. května 2013 přijal českého velvyslance Hynka Pejchu předseda uzbecké národní organizace Uzbektourism Farrukh M. Rizaev. Tématem rozhovoru byla vzájemná spolupráce v oblasti cestovního ruchu. Česká republika má dlouholeté zkušenosti v oblasti cestovního ruchu a také se vzděláváním v této oblasti.


(Vlevo velvyslanec ČR v Uzbekistánu Hynek Pejcha, vpravo předseda Uzbektourismu Farrukh Rizaev 22.5.2013)

Velvyslanec Hynek Pejcha proto předal seznam vysokých škol v České republice, které připravují studenty pro budoucí uplatnění v cestovním ruchu. Zvyšování kvalifikace kádrů je jednou z priorit Uzbekistánu, a proto možnost studia v ČR vítá. Pro ty, kteří již pracují, by pak mohly být přímo v Uzbekistánu uspořádány příslušné semináře nebo rekvalifikační kurzy.

Obě strany se shodly, že v posledním období byla v České republice v České televizi odvysílána řada reportáží o Uzbekistánu a naopak v Uzbekistánu byly odvysílány reportáže o České republice, což oboustranně přispívá ke zvyšování objemu turistů mezi ČR a Uzbekistánem. Čeští novináři pobývají v Uzbekistánu často, naposledy to bylo například při příležitosti festivalu Asrlar sadosi. Díky reportážím v televizi a časopisech se Uzbekistán stává pro české občany čím dál tím více zajímavější zemí.

Přestože Češi mají rádi spíše individuální turistiku, v posledním období výrazně vzrostl i počet organizovaných hromadných zájezdů. Velvyslanec H. Pejcha předal seznam českých cestovních kanceláří, které jsou v této oblasti aktivní. Předseda F. Rizaev doplnil, že Uzbektourism pořádá pravidelně informační mega-info-toury pro zástupce cestovních kanceláří, nedávno se jich zúčastnily 2 cestovní kanceláře z ČR.

Velmi významná z hlediska tourismu je existence přímého leteckého spojení ČSA mezi Taškentem a Prahou. ČSA je momentálně spolu s Uzbekistan Airways a lotyšskou společností Air Baltic jednou ze tří leteckých společností, které zajišťují lety mezi Uzbekistánem a zeměmi Evropské unie.

S cílem podpory dalšího růstu počtu cestujících v obou směrech se ČSA zúčastní ve dnech 8.-10. října 2013 Taškentského mezinárodního turistického veletrhu. Přítomen bude i zástupci CzechTourismu a českých cestovních kanceláří.

Otázka cestovního ruchu je každoročně jedním z bodů jednání česko-uzbecké mezivládní komise. Oba představitelé spolu hovořili i o dalších možnostech zlepšení spolupráce mezi ČR a Uzbekistánem v oblasti cestovního ruchu.

Hynek Pejcha, Farrukh M. Rizaev
(Vlevo předseda Uzbektourismu Farrukh M. Rizaev, vpravo velvyslanec ČR Hynek Pejcha 22.5.2013)