Velvyslanectví České republiky v Tbilisi

по-русски  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krtečkova dobrodružství

(Archivní článek, platnost skončena 10.11.2013.)

Dne 29.10 2012 byla v komplexu multikina Amirani v centru Tbilisi slavnostně zahájena výstava světoznámých dětských ilustrací výtvarníka Zdeňka Milera "Dobrodružství Krtečka“ spojená současně s promítáním krátkých filmů.

Klasické pohádky o Krtečkovi patří k tomu nejlepšímu, co tato tvorba může nabídnout dětskému divákovi. Postava malého Krtečka  baví děti téměř po celém světě již desítky let.

První díl seriálu O krtečkovi vznikl v roce 1957 pod názvem Jak krtek ke kalhotkám přišel. Je to zároveň jediný díl, ve kterém Krteček mluví. V ostatních příbězích již od Krtečka slyšíme "jů" a krásný smích. Celkově má pohádkový seriál O krtkovi 49 dílů.

Primárně byly výstava i promítání filmů určeny dětským divákům všech kategorií a měly obrovský úspěch. Na slavnostním otevření výstavy byli přítomni i zástupci HSP, záznam ze zahájení byl téhož dne vysílán v hlavní kulturní zpravodajské relaci prvního kanálu veřejnoprávní televize. Každý dětský divák obdržel malý dárek jako upomínku.

V návaznosti na výstavu byla Zastupitelským úřadem ČR v Tbilisi vyhlášena soutěž o nejlepší kresbu Krtečka a první tři místa byla oceněna diplomy a věcnými cenami. Pro naprostou většinu dětských diváků byla návštěva kina premiérou a nezapomenutelným zážitkem.