Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Doporučení pro cesty

Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu doporučuje před cestami i během pobytu v Izraeli sledovat aktuální bezpečnostní situaci v zemi. Současná situace je na většině území uspokojivá, zůstává však dlouhodobě ovlivněna izraelsko-palestinským konfliktem a aktuálním vývojem v regionu.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje před cestami i během pobytu v Izraeli sledovat bezpečnostní situaci v zemi. Současná situace je na většině míst uspokojivá, zůstává však dlouhodobě ovlivněna jak izraelsko-palestinským konfliktem, tak i aktuálním vývojem v regionu, který může mít na bezpečnostní situaci v Izraeli bezprostřední vliv.

Ministerstvo zahraničních věcí dlouhodobě nedoporučuje občanům ČR cestovat do Pásma Gazy, kde je bezpečnostní situace velice riziková a možnost poskytnout zde pomoc v nouzi je omezená, či nemožná.

Vzhledem na zvýšený počet raketových útoků na Izrael z pásma Gazy za poslední 3 týdny nedoporučujeme pohyb na izraelském území hraničícím s pásmem Gazy, a to v okruhu 40 km.

V důsledku aktuálně se vyskytujících násilných střetů ve východní části Jeruzaléma je potřeba dbát zvýšené opatrnosti i při návštěvě historických památek starého města, především v oblasti Chrámové hory.

Zvýšené opatrnosti je třeba dbát v oblasti izraelsko-libanonských hranic, Golanských výšin a na jihu v oblasti hranic Izraele s Egyptem. Užitečné informace, jak se zachovat během mimořádných situací v zemi (zemětřesení, požáry a jiné nenadálé situace), naleznete na stránkách izraelské civilní obrany - Home Front Command, v anglickém jazyce http://www.oref.org.il/894-en/Pakar.aspx, telefonní číslo 104.

22. 7.2014 americký úřad pro letectví (FAA) dal pokyn americkým leteckým společnostem k pozastavení letů na izraelské mezinárodní letiště Ben Gurion po dobu 24 hodin. Ostatní evropské letecké společnosti (např.  Luftahnsa, KLM, Air France, Turkish Airlines, EasyJet, Iberia, Air Europa, Vueling, Wizzair) taktéž zrušily lety do Izraele. Ministerstvo zahraničních věcí českým občanům doporučuje před cestou kontaktovat příslušnou leteckou společnost nebo cestovní kancelář, aby zjistili aktuální stav svého letu. Ten může být ověřen i telefonicky  (v angličtině nebo hebrejštině) na čísle 0097239723332.

Občané ČR, kteří se v Izraeli ocitli v nouzi, se mohou obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu na čísle 052-328 6622 (00972 52 328 6622 z mezinárodní volací sítě).

Po dobu pobytu Vám doporučujeme zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD.

 

Poslední aktualizace: 23.7.2014

Přechod hranic do Izraele