Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ludvík Blum v telavivském Muzeu diaspory

(Archivní článek, platnost skončena 30.04.2013.)

Historicky první ucelená výstava Ludwiga Bluma proběhla v Izraeli až třicet pět let po smrti tohoto pro Izrael významného českého rodáka.

Většinu Blumových obrazů vlastní soukromí sběratelé, či galerie všude po světě, významnou část i Židovské muzeum v Praze. Ludwig Blum se věnoval především malbě krajiny a jakožto mladý sionista odešel v roce 1923 do Palestiny, aby se mu tak předlohou pro jeho obrazy stala izraelská krajina měnící se pod rukama nových přistěhovalců. Malíř se proslavil především svými obrazy Jeruzaléma, z nichž dva nejznámější visí v kanceláři izraelského prezidenta a v Augustiniánském klášteře sv. Tomáše na Starém Brně.

Ludwig Blum vystavoval během svého života ve většině světových kulturních metropolích (Londýn, Paříž, New York) a na jeho vernisážích se tradičně podílela česká ambasáda (například ve třicátých letech zahajoval Blumovu výstavu v Londýně český velvyslanec Jan Masaryk). Proto se Muzeum diaspory (Beth Hatfutsoth), které výstavu v Tel Avivu uspořádalo, obrátilo i na českou ambasádu v Tel Avivu s žádostí o spolupráci. Vernisáže se zúčastnilo na sedm set lidí včetně významného počtu českých krajanů. 

Kurátorka akce, Dalia Manor, k výstavě připravila 150 stránkový barevný katalog. O výstavě bylo otištěno několik článků v izraelských kulturních rubrikách (Mouse, Yediot Achranot). Výstava bude v telavivském Muzeu diaspory otevřena až do konce tohoto roku. 

Galerie


Ludvik Blum