Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní den památky obětí Holocaustu s dívkami z terezínského pokoje č. 28

(Archivní článek, platnost skončena 28.06.2013.)

Kdy: 27.01.2010 19:00 - 21:00

V den památky obětí Holocaustu 27.1.2010 upořádal ZÚ Tel Aviv a Goethe Institut společně s autorkou knihy Dívky z pokoje č.28 paní Hannelore Brenner-Wonschick a některými protagonistkami knihy večer k připomenutí těch, kteří Holocaust nepřežili.

Projekt zahrnující vyprávění přeživších „dívek“, výstavu a čtení z knihy byl za podpory ZÚ ČR v Berlíně již prezentován v lednu 2009 v Německu.

Čtení ze svých deníků a vyprávění Hanky Wertheimer, Hany Drori a Helgy Kinské o osudech jejich kamarádek v koncentračním táboře Terezín doprovázel dětský sbor z Lipska ukázkami z opery Brundibár a Terezínského kabaretu.

Dívky z pokoje č. 28 se poprvé po válce sešly v roce 1991 v Praze. Od té doby se scházejí ve svých rodných Čechách každý rok a sjíždějí se z Izraele, Rakouska, Ruska, USA, Německa, a dalších zemí. S Hannelore Brenner-Wonschick se „dívky“ sešly v roce 1996 a souhlasily, aby sepsala jejich vyprávění, doplnila záznamy z deníků a vydala v roce 2004 jako knížku pod názvem Dívky z pokoje č.28. Kniha byla přeložena do češtiny, angličtiny a pracuje se rovněž na hebrejském vydání.

Akce v Izraeli se konala v telavivském kulturním centru Einav a zúčastnilo se jí na 200 lidí, především z řad našich krajanů, kteří ocenili účast ZÚ své původní vlasti, k níž mají i nadále vřelý vztah.  

Akce byla tématem dvoustránkové reportáže v příloze deníku Jerusalem Post.