Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
img_2383
Foto: Pavlina Sulcova
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pitterovy děti

(Archivní článek, platnost skončena 05.03.2014 / 08:40.)

Kdy: 27.04.2011 13:00 - 16:00, Kde: 23, Zeitlin, Tel Aviv

Koncem dubna proběhlo na ZÚ Tel Aviv slavnostní předání pamětních medailí Přemysla Pittera 17 „Pitterovým dětem“. Akce se uskutečnila ve spolupráci s Pedagogickým muzeem J. A. Komenského v Praze a Nadačním fondem Přemysla Pittra a Olgy Fierzové. Vyznamenaní převzali mediale z rukou Tomáše Pojara, velvyslance České republiky ve Státě Izrael, PhDr. Markéty Pánkové, ředitelky Pedagogického muzea J. A. Komenského v Praze a výkonné ředitelky Nadačního fondu P. Pittra a O. Fierzové, Mgr. J. D. Beneše, člena Správní rady Nadačního fondu P. Pittra a O. Fierzové a jednoho ze zachráněných židovských „Pittrových dětí“ Pavla Kohna, českého spisovatele žijícího v Německu.

Všech 17 vyznamenaných “Pitterových dětí” se stalo v poválečné době účastníky ojedinělé záchranné „akce zámky“. Během této humanitární akce soustřeďoval P. Pitter se svými spolupracovníky v zámeckých ozdravovnách nejen děti z koncentračních táborů, ale
i z českých internačních táborů, děti židovské i německé. V ozdravovnách byly vychovávány společně, což bylo v poválečném období zcela ojedinělé. „Děti“ dodnes vzpomínají na své zachránce, kteří navždy změnili jejich životy a probudili v nich touhu po usmíření.

 
Program delegace měl několik částí. Stěžejní bylo slavnostní setkání uspořádané v prostorách velvyslanectví, které se uskutečnilo 27. dubna a kde byly přítomným předány pamětní medaile, promítal se dokumentární film o Přemyslu Pitterovi a herec Alfred Strejček přednesl vzpomínkové pásmo. Druhý den delegace navštívila památník obětí Holocaustu Jad Vašem, kde v aleji Spravedlivých mezi národy účastníci u stromů Přemysla Pittera a Olgy Fierzové uctili jejich památku. Celá akce byla zdokumentována a bylo natočeno několik rozhovorů s pamětníky. Záběry ze slavnostního aktu se stanou součástí natáčeného dokumentárního filmu o záchranné akci „zámky“.

Slavnostní setkání proběhlo za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a MZV ČR.

galerie


Pitterovy deti