Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Saluting the Israel Festival in its Jubilee Year

(Archivní článek, platnost skončena 26.02.2014 / 09:02.)

Kdy: 02.06.2011 20:30 - , Kde: Gan Sachar

Česká houslistka Martina Bačová vystoupila v rámci Izraelského festivalu 2011.

Israel festival je jednou z největších kulturních akcí v Izraeli. Festival se koná pravidelně každý rok koncem května a zahrnuje taneční, divadelní a hudební představení. Těžištěm dění je Jeruzalém, nicméně festival probíhá i v dalších izraelských městech jako např. Holon, Beer Sheva, či Dimona. Akce je pokrývána všemi důležitými izraelskými médii a účastní se ho na 70.000-80.000 lidí. Důležitým faktorem je mezinárodní participace; každoročně se na akci podílí deset až dvanáct zemí, v roce 2011 se kromě ČR festivalu účastní např. Německo, Polsko, Rusko, USA, Velká Británie, Austrálie a Novým Zéland.

Tento rok Israel festival slaví několik důležitých výročí. Jednak je to 50. výročí existence festivalu, dále 100. výročí úmrtí Gustava Mahlera a nakonec 100. výročí od narození významného jeruzalémského starosty Teddyho Kolleka, který se mimo jiné zasloužil o rozmach jeruzalémské kulturní scény (Teddy Kollek založil Israel muzeum, Jeruzalémskou nadaci, Jeruzalémské divadlo, apod.). K uctění těchto jubileí Israel festival zorganizoval dvě velké akce. 50. výročí založení festivalu a výročí narození Teddyho Kolleka oslavil rozsáhlou koncertní akcí v zahradách Sachar v centru Jeruzaléma. Večera se zúčastnila řada známých izraelských umělců a těles od Jeruzalémského symfonického orchestru, Vertigo dance company přes hiphopovou kapelu Dag Nachash. Jediným zahraničním interpretem, který se na této významné izraelské jubilejní události podílel, byla česká sólová houslistka Martina Bačová, která za doprovodu Jeruzalémského symfonického orchestru přednesla Carmen Fantasy od Pabla de Sarasate.

Martina Bačová je vycházející hvězdou české hudební scény; její interpretace klasické hudby je bohužel zatím oceňována spíše v zahraničí (Jižní Korea, Velká Británie, Spojené státy americké). Vystoupení Bačové na zahajovacím koncertu Israel festivalu (podle odhadů organizátorů se zúčastnilo 4.000 až 5.000 lidí) a následně druhý den na Mahlerově maratónu (zhruba 500 návštěvníků a několik tisíc posluchačů radia) se setkala s velkým aplausem a oceněním i z řad místního profesionálního publika. Bačové byla nabídnuta spolupráce s místními hudebními produkcemi  a účast na dalších projektech.

Vystoupení české houslistky na aktuálním ročníku Israel festival představoval „předvoj“ pro nadcházející rok, pro který připravujeme ve spolupráci s MHMP, MKČR a CC rozsáhlý projekt Dny Prahy v Izraeli. Během zahajovacího večera Israel festival byl projekt Dny Prahy v Izraeli představen a místním publikem v reakci vřele uvítán a aplaudován.

 

 

 

For more detail and tickets:

Tickets: *6226

Online: http://www.israel-festival.org.il

galerie


Israel Festival 2011