Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

pribehy_obycejneho_silenstvi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Týden českých filmů v Izraeli

(Archivní článek, platnost skončena 06.05.2013 / 12:17.)

Kdy: 22.08.2010 - 02.09.2010, Kde: Israel Cinematheques - Tel Aviv, Jeruzalém, Haifa, Sderot

Ve dnech 22.8.-2.9.2010 uspořádalo České centrum Tel Aviv ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR a Israel Cinematheques Týden českých filmů.

Poslední srpnové a první zářijové dny byly v izraelských cinematékách věnovány českému filmu. Projekt se uskutečnil  ve spolupráci se ZÚ Tel Aviv a Českým centrem Tel Aviv. Během deseti dní bylo promítnuto pět dlouhometrážních a pět krátkých filmů, a to paralelně ve čtyřech izraelských cinematékách: v Tel Avivu, Jeruzalémě, Haifě a Sderotu. V každém městě byl festival opětovně zahájen, a to vždy slavnostním uvedením filmu Karamazovi režiséra Petra Zelenky, který se celé akce osobně zúčastnil.  

Vzhledem k tomu, že je festival českého filmu první akcí svého druhu v Izraeli, bylo záměrem ZÚ Tel Aviv a Českého centra představit izraelskému publiku co nejširší spektrum z české filmové tvorby. Program festivalu byl rozdělen do tří sekcí: profil Petra Zelenky, studentské filmy a filmové debuty.

V rámci sekce věnované tvorbě režiséra Zelenky byly promítnuty Příběhy obyčejného šílenství, Rok ďábla a Karamazovi. Po každé projekci následovala diskuse s režisérem. Filmy Petra Zelenky zaznamenaly u izraelského publika velký ohlas, o čemž vypovídala i zvyšující se účast na projekcích.

Sekce filmových debutů (Lištičky, Pusinky) byla navštěvována především mladším izraelským publikem; studentské filmy pak přilákaly diváky z řad studentů filmových škol. Studentské filmy zahrnovaly to nejlepší z absolventských filmů FAMU z oboru animace, dokumentární tvorby a hraného filmu.

Pozvánka

Jerusalem Cinematheque

Tel Aviv Cinematheque

Haifa Cinematheque

Sderot Cinematheque