english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká zdravotnická mise v Izraeli

(Archivní článek, platnost skončena 03.03.2014 / 12:22.)

Ve dnech 23. až 29. května se uskutečnila historicky již sedmá mise představitelů českého zdravotnického sektoru v Izraeli. Mise organizovaná Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou a velvyslanectvím Státu Izrael v Praze se zúčastnilo více jak padesát zástupců předních českých nemocničních zařízení, zdravotních pojišťoven a zdravotnických firem, program, který sestavily izraelské ministerstvo průmyslu a obchodu a OEU ZÚ Tel Aviv se zaměřil na presentaci špičkových IL nemocnic, neziskového sektoru, IL high techových společností a v neposlední řadě i v Izraeli tolik populárního (a oproti ČR i značně rozšířeného) konceptu eHealth, konceptu elektronického zdravotnictví.

Z nemocničních zařízení byly do programu mise tradičně zařazeny exkurse po Sheba Medical Center v Tel Avivu a Haddasa Hospital v Jeruzalémě, které jsou absolutní špičkou nejen v izraelském, nýbrž i světovém kontextu. V porovnání s minulými misemi byla součástí agendy nově i návštěva nemocnice Rambam v Haifě, kde byly postupně presentovány prakticky veškerá významnější oddělení. Důraz byl přitom kladen zejména na oddělení traumatologické a úrazové, důvod je přitom docela prozaický: v Izraeli neexistují vojenské nemocnice, nicméně Rambam – díky relativní blízkosti k hranicím s Libanonem a Sýrií – se v průběhu  válečných konfliktů v obdobné pracoviště postupně a neformálně vyprofiloval. Z tohoto důvodu jsou zdejší traumatologie či oddělení popálenin a rekonstrukční chirurgie na vysoké úrovni. 

Vše potřebné o elektronickém zdravotnictví se CZ zástupci dozvěděli během návštěvy zdravotní pojišťovny Maccabi, jež je zdejší „dvojkou“ a ve které program elektronizace postoupil zatím nejdále. Postupně se tak mohli seznámit s praxí elektronických zdravotních záznamů, telemedicíny, elektronické preskripce léků či elektronického proplácení nákladů.

Izraelské zdravotnictví se od samého počátku vyznačuje dvěma faktory, jež v české realitě naopak výrazně chybí: rozsáhlou filantropií a nebývale rozšířeném dobrovolnictví. Na těchto pilířích je postaveno fungování dalších dvou organizací zařazených do programu mise: záchranné služby Magen David Adom a organizace Jad Sarah, jež poskytuje služby zejména starším spoluobčanům a/nebo lidem s postižením. Obě organizace mají celoizraelskou působnost, obě jsou financovány výlučně ze soukromých darů (jedná se o desítky miliónů USD ročně!), obě se postupem času staly naprosto integrální součástí IL zdravotního systému, který se na ně v současnosti již zcela automaticky spoléhá, počítá s nimi a jejich případný výpadek by nedokázal ze dne na den nahradit. 

Návštěva Izraele by nebyla kompletní, kdyby chyběla presentace některého z hi-tech podniků. Letos padla volba na Argo Medical Technologies, jejichž revoluční zařízení Rewalk umožňuje vozíčkářům (respektive těm, kteří mají postižení dolních končetin) důstojný pohyb na veřejnosti bez kolečkového křesla.