Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

CYBERTECH 2014 – příležitost k prohloubení spolupráce v oblasti bezpečnosti v kyberprostoru

V Tel Avivu se ve dnech 27. - 28. ledna konala mezinárodní konference CYBERTECH 2014, kterou doprovázela prezentace firem z odvětví kybernetické bezpečnosti.

Izrael je v oblasti kybernetické bezpečnosti průkopníkem (před dvaceti lety byla v Ramat-Ganu založena Check Point Software Technologies – v současnosti jedna z nejvýznamnějších společností v odvětví) a řada předních globálních ICT firem má dnes v industriálním parku v Herzliji na předměstí Tel Avivu své sídlo, vývojové centrum, či pobočku.

Přítomnost nadnárodních firem, vysoká technologická úroveň ozbrojených sil a zpravodajských služeb, spolupráce univerzitního prostředí s předními vývojovými centry, dostupnost investičního kapitálu, vytváří z Izraele hub vývoje revolučních technologií nejen v kyberprostoru.

Cybertech 2014

Na konferenci zahájené ministerským předsedou Netanjahuem vystoupili např. představitelé společností IBM, Cisco, EMC, Symantec, Microsoft, Verizon, RSA, Kaspersky, McAfee, Citigroup, Lockheed Martin, Israeli Electric Company, Deutsche Telecom, Swiss-Com, Bank of Izrael, zástupci státního kybernetického úřadu, bengurionské univerzity a další. Jedním z primárních cílů akce bylo propojení šesti desítek technologických startupů s venture kapitálem několika  zastoupených nadnárodních fondů, specializujících se na vyhledávání investičních příležitostí v oblasti kybernetické bezpečnosti. 

Cybergym

Mezi účastníky veletrhu s potenciálem pro CZ-IL spolupráci patří i firma CYBERGYM, která byla založena v prosinci 2013 největší energetickou společností v zemi. Israeli Electric Company (IED) si je vědoma nutnosti ochránit podniky strategického významu před kybernetickými útoky zaměřenými na narušení energetické/dopravní infrastruktury, bankovního systému, atp. Izrael je dle názorů některých expertů nejčastějším cílem kybernetických útoků, a pouze IED denně eviduje tisíce pokusů a prolomení zabezpečení sítě. Školící středisko CYBERGYM u elektrárny Orot Rabin v Hadeře, v němž pod dohledem bývalých zaměstnanců bezpečnostních složek probíhají virtuální souboje mezi teamy "kyber útočníků" a techniků napadeného zařízení, je izraelskou odpovědi na bezpečnostní hrozbu.