Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
dsc_2044
Foto: Jan Rosmus
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mise českých veterinárních expertů v Izraeli

(Archivní článek, platnost skončena 19.08.2013 / 14:31.)

Historicky první mise českých veterinárních expertů v Izraeli se uskutečnila ve dnech 14. až 21. listopadu t.r., přičemž jejím hlavním cílem bylo navázat kontakty s partnerskými institucemi Státu Izrael a vytipovat možné oblasti budoucí spolupráce. V čele expertní mise (organizované velvyslanectvím Státu Izrael v Praze, Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou a ZÚ Tel Aviv) stanul ředitel Státní veterinární správy, jejími dalšími členy byli zástupci ústředních či krajských veterinárních správ, akademici (Vysoká škola zemědělská v Praze či Vysoká škola veterinární v Brně), zástupci české potravinářské inspekce, představitelé resortu zdravotnictví zodpovědní za hygienu potravy a v neposlední řadě i representanti firemního sektoru.

Jádrem týdenního programu bylo zejména a především detailní jednání na Israeli Veterinary Services (IVS), zdejší obdobě české Státní veterinární správy. Pracovníci IVS seznámili členy mise s mechanismy fungování veterinární péče a veterinárního dohledu v Izraeli, diskutovány byly aktuální výzvy, kterým IL (ale ostatně i CZ) zemědělství čelí (ptačí a prasečí chřipka, BSE, nemoc blue tongue apod.), podmínky dovozu a vývozu potravin, včetně problematiky košer certifikátů a další, četná témata. Součástí programu v areálu IVS byla i prohlídka zdejší veterinární kliniky.

Podstatným momentem jednání na IVS byl podpis Memoranda o porozumění mezi Státní veterinární správou a IVS, jež položilo formální základy budoucí kooperace obou národních institucí. Při podpisu memoranda ředitel IVS Moše Chaimowitz zároveň slavnostně oznámil, že po šesti letech končí příběh registrace drůbeží vakcíny Livacox Q vyráběné CZ společností Biopharm a že již nic nebrání jejímu uvedení na IL trh.

Druhou, neméně výraznou a důležitou komponentou mise bylo setkání s představiteli Koret Veterinary College, jedné z fakult Hebrejské university, spojené s prohlídkou kampusu Veterinary College ve městě Rechovot. Na jednání navázala prohlídka Weizmanova institutu, prestižního vědeckého pracoviště, nacházejícího se taktéž v Rechovot. Vědecko-akademický rozměr mělo i jednání s experty National Institute for Udder Health and Milk Quality, respektive veterinárního družstva Hachaklait.

IL firemní sektor byl na programu mise zastoupen dvakrát: v Ness Ciona měli CZ zástupci příležitost navštívit moderní laboratoře společnosti Bactochem, které provádí veterinární a potravinářské analýzy i pro izraelskou administrativu, v kibucu Afikim byla pak účastníkům mise presentována firma Afimilk poskytující hi-tech řešení pro chovatele skotu.

Galerie


Veterinary mission 2010