english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář o izraelských startupech a inovacích organizovaný v rámci maďarského předsednictví

(Archivní článek, platnost skončena 03.03.2014 / 12:26.)

Z iniciativy maďarského předsednictví, za spoluúčasti DG EU v Tel Avivu a za přispění velvyslanectví Finska, Nizozemska, Velké Británie a České republiky se ve dnech 30.- a 31. května konal v Tel Avivu unijně-izraelský seminář zasvěcený otázkám inovativní ekonomiky, respektive tomu, jak je s danou problematikou zacházeno zde v Izraeli a jak v rámci EU.

Nápad uspořádat daný seminář se zrodil na maďarském velvyslanectví v Tel Avivu před cca jedním rokem a jeho cílem bylo porovnat evropské a izraelské politiky podpory high tech oborů a v rámci moderovaných diskusí i vysondovat, co mají oba systémy společného a co naopak je izraelskému či evropskému prostředí jedinečné. A co s izraelské praxe by eventuelně bylo možné uplatnit i v evropském kontextu. 

V průběhu dvou dnů byly v rámci jednotlivých panelů presentovány institucionální pilíře izraelské inovativní „succes story“:

·       Úřad vrchního vědce a jeho instrumenty na podporu
hi-tech odvětví: program technologických inkubátorů, bilaterální programy mezinárodní spolupráce, seed fondy – viz www.matimop.org.il,

·       Silné akademické zázemí, kterému v rámci universit asistují centra pro transfer technologií specializující se na „překlápění“ vědeckých poznatků do praxe. Zastoupeny byly agenturou Yissum, jež působí při Hebrew University v Jeruzalémě – viz www.yissum.co.il.

·       Soukromé venture capital fondy, za všechny jmenujme Pitango Venture Capital (www.pitango.com), který je z domácích fondů  vůbec největší a který spravuje majetek v deklarované hodnotě 1,3 mld. USD. Spolumajitel fondu Aaron Mankowski je mj. i presidentem Israeli Hi-Tech Association a byl jedním z hlavních spíkrů semináře. 

Vystupující ze zemí EU se generovali rovněž z prostředí technologických inkubátorů, vládních agentur na podporu inovativních odvětví či investičních společností. Za ČR, která byla jedním ze „stakeholders“ semináře, se presentovala agentura CzechInvest se svým projektem zahraničních akcelerátorů (výhledově by měl být zřízen i v Izraeli) a Jihomoravské inovační centrum, jež vedle standardního technologického inkubátoru nabízí i řadu dalších služeb.

Videozáznam ze semináře, shrnutí nejzajímavějších postřehů a presentace jednotlivých účastníků budou v brzké době všem zájemcům dostupné na webové stránce DG EU v tel Avivu – viz www.delisr.ec.europa.eu .

Izraelský hi-tech zázrak má přibližně dvacetiletou historii a úzce souvisí mj. s přistěhovaleckou vlnou ze zemí někdejšího Sovětské svazu na počátku 90. let minulého století. Tehdejší příval zejména inženýrských mozků přiměl vládu k proaktivním opatřením, jejichž vlajkovou lodí bylo zřízení technologických inkubátorů, institucí, kde se uváděly v život nadějné myšlenky. Projekt byl institucionálně natolik úspěšný, že nebyl problém převést ho do soukromých rukou ve chvíli, kdy vláda o jeho řízení již neměla zájem. Na komerční bázi tak dnes působí všech 26 izraelských inkubátorů, byť nelze zamlčet, že vláda jejich běh ještě nadále subvencuje.

Skutečnost, že v malé zemi jako je Izrael vyrůstají ročně stovky malých firem s ohromným potenciálem, řada jich během pár let zanikne, nicméně ty, co přežijí bývají posléze za  neuvěřitelné částky prodány, je dodnes nesmírně inspirativní a návodná pro veškeré malé a otevřené ekonomiky. Ty hledají v IL modelu inspiraci, což byl i hlavní motiv uspořádání daného semináře a z CZ pohledu i důvod účasti agentury CzechInvest.