english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Třetí ročník Česko-izraelských technologických dnů

(Archivní článek, platnost skončena 19.08.2013 / 14:54.)

V pořadí třetí ročník Česko-izraelských technologických dnů (CTD) se uskutečnil ve dnech 8. až 11. listopadu t.r., jeho hybatelem byla již tradičně agentury CzechInvest, přičemž na programové skladbě a logistickém zázemí (rovněž tradičně) participoval ZÚ Tel Aviv. V porovnání s předchozími léty byl zvolen jiný programový modul, místo tradiční konference obohacené o B2B firemní setkání byla zvolena cesta programu šitého na míru jednotlivým účastníkům CTD. Ten se vzhledem k rozmanitému složení delegace odehrával nejen v Tel Avivu, ale i v Jeruzalémě, Haifě a Rechovot, čímž obsáhnul veškerá témata, jež byla předmětem zájmu účastníků CTD.

Tel Aviv – konference Nano Israel, Incubators Program, MATIMOP

Telavivský program byl připraven především pro pracovníky agentury CzechInvest, kteří se jednak zúčastnili prestižní konference NANO ISRAEL a dále jednali na Office of the Chief Scientist, konkrétně na MATIMOP a Incubators Program.

Během dvoudenní konference NANO Israel 2010 měli účastníci možnost seznámit se s nejnovějšími trendy v oblasti nanotechnologií, spolu s konferenčním programem byla zorganizován i menší veletrh, na kterém se presentovaly zejména izraelské nanotechnologické firmy. 

Jednání na MATIMOP (Israeli Industry Center for R&D) se týkala především bilaterálního programu GESHER/MOST cíleného na podporu společných projektů v aplikovaném výzkumu, vedle toho byla obširně diskutována i EUREKA, které Izrael aktuálně předsedá.

Jossi Smoller, nově dosazený ředitel Technological Incubators Program seznámil zástupce CzechInvestu s principy fungování vládou podporovaných inkubátorů, s logikou jejich (ko)financování a rovněž se změnami, které plánuje. Presentoval mj. i  nový, přísnější přístup k licencování inkubátorů a rovněž tak přísné posuzování výsledků, které inkubátory dosahují.

Paralelně naplánovaný program v Haifě, Jeruzalémě a Rechovot byl cílený zejména na propagaci ambiciózních projektů CEITEC a BioMedReg, jejich manažeři měli možnost presentovat oba projekty ve špičkových vědeckých institucích a položit tak základy možné budoucí spolupráce s izraelskými partnery.

Haifa – Haifa Economic Corporation a její projekt Life Sciences Center, Technion

Delegaci přivítal CEO Haifa Economic Corporation, který představil organizační strukturu, jednotlivé dceřiné společnosti a jejich realizované projekty. Zaměřil se zejména na komplex laboratoří, zárodek budoucího Life Sciences Parku, vznikající ve spolupráci relevantních haifských institucí jakými jsou haifská radnice, Rambam Medical Center a v neposlední řadě Israel Institute of Technology – Technion.

Na úvod programu v Technionu byl CZ delegaci představen řád a systém fungování tohoto významného výzkumného a vzdělávacího institutu nacházejícího se na severu Izraele. Následně byla delegace rozdělena do skupin, část měla možnost setkat se zástupcem více-prezidenta pro výzkum, který hovořil o systému financování a identifikaci výzkumných priorit, část jednala s prezidentem Izraelské chemické společnosti s cílem je navázat užší spolupráci s Českou chemickou společností a nakonec se celá delegace setkala s ředitelem Proteomického centra. Na fakultě medicíny při nemocnici Rambam delegace navštívila oddělení Imaging & Microscopy v rámci Multidisciplnárních laboratoří.

Jeruzalém - Hebrejská univerzita

Program na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě byl rozdělen do dvou částí. První část se odehrála na fakultě medicíny při nemocnici Hadasa v Ein Kerem. Delegace rovněž navštívila tzv. Core research facility, kde měla opět možnost dozvědět se, na jakých principech funguje sdílení vědecko-výzkumné infrastruktury. Druhá část programu byla zaměřena na organizační a logistické aspekty v souvislosti s fungováním jednotlivých výzkumných institutů Hebrejské univerzity a transferového centra Yissum.

Rechovot - Weizmannův institut

Ve Weizmannově institutu delegaci přivítala děkanka fakulty biologie, která objasnila spolupráci s transferovým centrem Yeda. Následovala návštěva proteomického centra při katedře strukturální biologie. Diskuse byla zaměřena na aktuální výzkumné aktivity centra a na jeho řízení. Delegace měla rovněž možnost nahlédnout do laboratoří centra. Program pokračoval setkáním s odbornými pracovníky Oddělení biologických služeb a molekulární genetiky, kteří představili aktivity a fungování svých oddělení, která poskytují služby a podporu jednotlivým vědcům působícím v rámci Weizmannova institutu.

Galerie


CITD 2010