english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

X. mise českého zdravotnictví do Izraele

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2017 / 10:45.)

U příležitosti mezinárodní výstavy a konference MIXiii BIOMED 2014 se ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou ve dnech 16. až 23. května uskutečnila X. mise českého zdravotnictví do Izraele.

Odborný program mise zahrnoval návštěvu nejvýznamnějších zdravotnických zařízení, izraelské rychlé záchranné služby, největší izraelské dobrovolnická organizace, účast na mezinárodní výstavě a odborné konferenci, resp. účast na dvou odborných seminářích, které zorganizoval ZÚ a Zastoupení MPO a CzechTrade v Tel Avivu.

________________________________________________________________

Česká republika a Izrael patří v rámci OECD mezi země s nejnižšími náklady na zdravotnictví (cca. 7,8 % HDP), ale zatímco ČR patří k zemím s nejvyšším počtem nemocničních lůžek na osobu, Izrael zaujímá místo na opačné straně spektra. Izraelské zdravotnictví patří v mezinárodním srovnání (nákladů a výkonů k HDP) mezi nejvýkonnější (4. místo za Hong Kongem, Singapurem a Japonskem, ref. analýza Bloomberg ze srpna 2013). Je to nejenom kvůli řadě unikátních projektů (např. dobrovolnická organizace Yad Sarah, viz dále v textu), ale i díky investicím do vědy a výzkumu (s 4.5% HDP patří Izraeli celosvětově první místo). V Izraeli má rovněž sídlo největší světový výrobce generik (Teva).

________________________________________________________________

Z odborných pracovišť, jež 50 členná delegace představitelů ministerstva zdravotnictví, zástupců českých nemocnic, pojišťoven a firem ze sektoru zdravotnictví - pod vedením předsedy výboru pro zdravotnictví PSP ČR prof. R. Vyzuly - navštívila, lze zmínit Rambam Medical Center[1] v Haifě, Rabin Medical Center[2] v Petach Tikva, Assuta Hospital[3] v  Ramat HaChayal, resp. Magen David Adom[4] v Tel Avivu a Yad Sarah[5] v Jeruzalémě. Odborný program doplnil seminář k využívání léčebného konopí v Izraeli[6], resp. seminář na ZÚ Tel Aviv pro firemní účastníky výstavy a konference MIXiii BIOMED 2014, v jehož rámci proběhlo pod záštitou Zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu a CzechTrade v Tel Avivu, a ve spolupráci s Izraelsko-českou obchodní a průmyslovou komorou, Federací izraelských obchodních komor, Izraelského exportního institutu, resp. Asociací izraelských výrobců cca. 20 B2B schůzek.



[1]Nemocnice Rambam byla založena v rocen 1938 a slouží jako spádová nemocnice a hlavní traumacentrum, zajišťující multidisciplinární služby v oblasti diagnostiky a léčby. Ročně je zde hospitalizováno kolem 75.000 lidí a dalších přibližně 500.000 pacientů je ošetřeno v rámci jejích klinik a zdravotnických zařízení. Přidruženě k nemocnici funguje Technion's Medical School (součást Haifské university). Nemocnice má 36 oddělení s 1.000 lůžky, 45 lékařskými jednotkami a 6 laboratořemi. Komplexní služby pro celou oblast severního Izraele zajišťuje její traumacentrum a oddělení onkologie a neurochirurgie.

[2]Rabin Medical Center (RMC), zahrnující nemocnice Beilinson a Hasharon, je jedním z největších lékařských zařízení v Izraeli. Od svého založení RMC slouží jako model pro nové standardy v lékařské péči a je příkladem využití nových technologií při zachovávání nevyšších standardů lékařské a ošetřovatelské péče. Centra, instituty a oddělení RMC jsou proslulá svým vědeckým výzkumem, technologickým vývojem a lékařskými výsledky. Ve spojení se Sackler School of Medicine (součást Telavivské univerzity), RMC spolupracuje s některými největšími a nejrespektovanějšími lékařskými centry na světě.

[3]Řetězec nemocnic Assuta funguje od roku 1934 a dnes zahrnuje jedenáct klinik a nemocnic po celém Izraeli. Ty zajišťují inovativní operační a diagnostické služby ve všech oblastech medicíny, včetně kardiologie, onkologie, gynekologie, urologie a dalších. Soukromá nemocnice v Ramat HaChayal (na obrázku na předchozí stránce) je v provozu od roku 2009 a je pokládána za nejmodernější zařízení tohoto typu v blízkovýchodním regionu a za nejsofistikovanější izraelské soukromé zdravotnické centrum.

[4]Magen David Adom ("Červená hvězda Davidova") je izraelská národní služba rychlé záchranné pomoci a transfusní služba. Od června roku 2006 je podle Ženevské konvence MDA uznán Mezinárodní organizací Červeného kříže (ICRC) jako národní organizace státu Izrael a je členem Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

[5]Tato největší dobrovolnická organizace v Izraeli je unikátním projektem, který zajišťuje široké spektrum bezplatných či nominálně zpoplatněných služeb, zaměřených na usnadnění života a fungování pro nemocné, handicapované a staré lidi a jejich rodiny. Yad Sarah má po celém Izraeli 103 poboček, pro které pracuje více než 6.000 dobrovolníků. Náklady na činnost organizace jsou 25 mil. USD, její činnost nicméně v nižších nákladech na hospitalizaci a lékařské výdaje ušetří izraelské ekonomice ročně cca. 400 mil. USD.

[6] Na semináři s prezentací vystoupili prof. Lumír Hanuš z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, Dr. Yehuda Baruch, ředitel Abarbanel Mental Health Center, resp. zástupci několika izraelských R&D, pěstitelských a distribučních společností.