Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Better Place aneb jak udělat svět lepším

(Archivní článek, platnost skončena 23.10.2014 / 13:58.)

V rámci vzdělávacích akcí nevládní organizace The Israel Project byla pro obchodní rady jednotlivých ambasád v Izraeli zorganizována přednáška na téma alternativní zdroje energie spojená s testovací jízdou elektrickým vozidlem ve společnosti Better Place, která prosazuje použávání elektromobilů a poskytuje s tím spojené služby.

V první části programu vystoupil Dr Amit Mor, CEO společnosti Eco Energy Ltd. s příspěvkem na téma růst cen pohonných hmot nejen v důsledku vztahu nabídka – poptávka, ale také s ohledem na klimatické podmínky, politickou situaci a mezinárodní vztahy.  Nestabilita blízkovýchodního regionu (s aktuální hrozbou iránského režimu zablokování Hormůzské úžiny) je jedním z hlavních argumentů pro hledání alternativních zdrojů energie vůči konvenční ropě. Izrael je vzhledem ke své poloze a mizivému nerostnému bohatství logicky jednou z předních zemí, která v této oblasti aktivně působí a snaží se najít řešení, jak se vymanit ze závislosti na ropě a snížit emise CO2.

Převážná část ropy je využívána v dopravě. Elektrická vozidla a tzv. čistá doprava však představují pouze částečné řešení. Svým provozem sice sami o sobě neznečišťují ovzduší, nicméně stále potřebují nějaký zdroj energie. Znečištění se tedy přesouvá z aut na elektrárny. Dr. Mor v souvislosti s tím zmínil řadu případů alternativních zdrojů jako jsou bio-paliva, solární či větrná energie, vodíková paliva atd. Poukázal rovněž na úskalí jejich využití, zpravidla jejich nízkou konkurenceschopnost. Za nejčistší označil jadernou energii, i ta však v některých podmínkách nemusí být vhodná, pro Izrael, který se nachází v seismologicky citlivé oblasti, je přímo nevhodná.

V Izraeli v současné době působí kolem 90 společností, které se za podpory vládních programů a daňových výhod snaží najít alternativní řešení vůči ropě a jejímu využití. Jednou z nich je firma Better Place, která vyvinula systém pro používání elektrických automobilů v rámci vybudované sítě dobíjecích a servisních stanic. Její cíle a vize představil zástupce Better Place pan Scott Mortman.

Better Place v červnu dokončí budování infrastruktury k provozu elektrických automobilů v Izraeli. Svoje aktivity však již nyní rozvíjí v některých západoevropských zemích jako je Dánsko či Holandsko. Výzvou je Austrálie, kde v blízké době spustí provoz, a jak pan Mortman uvedl – pokud uspějí tam, uspějí všude. V USA je situace údajně jiná – Američané ještě nejsou připraveni na takovou změnu.

Ve spolupráci s automobilovým výrobce Renault Better Place nabízí elektrická vozidla včetně baterie a dobíjecí stanice. V Izraeli je téměř 100% daň na běžná vozidla. Velkou incentivou ze strany vlády je její snížení na 10% v případě elektromobilů. Široká veřejnost má možnost cvičné jízdy přímo v návštěvnickém centru - symbolicky na místě bývalé nádrže na ropu mezi Herzlií a Tel Avivem - a jak pan Mortman uvedl, více než 10% návštěvníků projevilo o vozidlo zájem a hned si vůz objednalo. „Izraelský trh tvoří dva druhy zákazníků – skeptici a tzv. frajeři – první prozkoumají automobil do posledního šroubku a když jim zodpovíme všechny otázky a oni nenajdou žádné mouchy auto si koupí. Ti druzí jsou jejich sousedé, kteří se začnou zajímat, co že to jejich soused má a jakotože oni ještě ne. Až si začnou elektrické automobily kupovat oni, máme vyhráno“ dodal Mortman.