Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Izraelský farmaceutický průmysl nepředstavují pouze generické léky

(Archivní článek, platnost skončena 05.10.2014 / 14:59.)

Na prosincovém setkání obchodních a ekonomických radů organizovaném Delegací Evropské komise v Izraeli vystoupil zástupce Pharma Israel, asociace farmaceutických firem zabývajících se výzkumem nových léčiv, pan Guy Gorecky

Guy Gorecký představil místní zákonitosti vývoje nových léčiv od jejich objevu po komerční využití. Jeho fáze čítají několik testování s cílem zjistit, zda je lék neškodný a zda má pozitivní účinky. Teprve po třetí fázi testování na větší skupině pacientů, která má prokázat, že je lék účiný a pomáhá, může být lék zaregistrován a vstoupit na trh.

Roční náklady na vývoj a výrobu nových léčiv dosahují ve světovém měřítku 100 miliard USD, z toho na Izrael připadá 300 milionů USD. Za posledních dvacet let bylo takto v celosvětovém měřítku vyvinuto 90% nových léků a díky těmto inovacím se z řady fatálních chorob stávají „pouze“ chronická onemocnění atp. Avšak jen 20% z těch, které se úspěšně dostaly na trh, bylo rentabilních a zůstalo na trhu trvale. Takovéto investice mohou realizovat pouze soukromé firmy, které berou tato rizika na vědomí.

Dle Guye Goreckého je nezbytnou součástí vývoje nových léků silná ochrana intelektuálního vlastnictví, která zajištuje návratnost investic a získání prostředků na vývoj nových léků. Farmaceutické firmy získávájí při registraci léků časově omezenou exkluzivitu na trhů. Zpravidla se jedná o období 20 let s možností prodloužení na dalších 5 let. Po uplynutí tohoto obdbí mohou na trh nastoupit tzv. generika, resp. kopie léků, jejichž exkluzivita již vypršela.

V Izraeli je největším výrobcem generik společnost TEVA. Fakt, že se zde vyrábějí více generika než nové léky připisuje Guy Gorecky nedostatečné legislativě, která nevychází ze standardů EU a dostatečně nemotivuje firmy k vlastnímu vývoji, např. délka exklusivity na trhu je v Izraeli znatelně kratší něž např. v EU či v USA. Asociace is klade za cíl na tento fakt poukázat a lobuje za novelizaci příslušné legislativy.