Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
logo
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Telavivská „The Library“ – hladký start pro slibné startupy

The Library - jeden z nejmladších přírůstků izraelského inovativního ekosystému - byla otevřena v prosinci 2011 v prostorách městské knihovny nacházející se v jedné z telavivských dominant, tzv. Shalom Tower.

Na první pohled nese základní rysy  technologických inkubátorů, kterých je v Izraeli více jak 20 a které jsou finančně podporované státem. „Knihovna“ je však projektem municipálním; je dotována radnicí města a důvodem jejího vzniku byla snaha poskytnout zázemí slibným telavivským projektům, které se nacházejí na samém počátku, mají silný inovativní potenciál, leč nemají za sebou životadárný kapitál.

V praxi tak mají společnosti z oblasti ICT po dobou až šesti měsíců k dispozici společný kreativní prostor, pohodlné zázemí pro rozvoj a realizaci svých inovací. Přidanou hodnotou, kterou The Library stejně jako klasické inkubátory poskytuje, je masivní networking prostřednictvím četných akcí, jež organizuje. Šťastlivci, kteří jsou do The Library vybráni, tak mají týden co týden příležitost setkat se s úspěšnými podnikateli ve svém oboru či zástupci R&D center předních světových firem,  mohou navázat užitečné profesní kontakty nebo oslovit potenciální investory. Účast na networkingových akcí je pro inkubované firmy povinná, což spolu se symbolickým nájmem, který musejí hradit, a trvalou adresou v Tel Avivu představuje jediný závazek ze strany začínajících podnikatelů.

Vedení The Library neskrývá, že je z čeho vybírat. Izrael obecně a Tel Aviv dvojnásob jsou v posledních dvou dekádách charakterizované nesmírně inovativním prostředím, jež každoročně generuje stovky nově vznikajících hi-tech projektů. Zájemci o pobyt v The Library tak nezřídka na své zařazení musejí několik měsíců čekat. Informace o společnostech, které již měly to štěstí a v The Library působily či působí, naleznete na http://www.thelibrary.co.il/.

library