Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Veletrh Agritech 2012 - jedna z lepších výstavnických akcí v Izraeli

V pořadí již 18. ročník zemědělského veletrhu Agritech prokázal, že v době, kdy v celosvětovém měřítku výstavnictví upadá a řada druhdy tradičních veletrhů čelí problémům, představuje Agritech kvalitní a v místním měřítku (kde jsou veletrhy v průměru menšího rozsahu než v ČR) nepochybně i relativně zajímavější výstavnickou akcí.

Důvodů, proč tomu tak je by se našlo více. V prvé řadě se Agritech koná pouze jednou za tři roky, díky této relativně menší kadenci tudíž vystavovatelům a návštěvníkům nezevšedněl, těší se jejich pozornosti a hojné účasti. Agritech dále (tak jako jiné veletržní akce) v posledních letech čím dál tím více sází na paralelně probíhající zajímavý konferenční program, ten letošní byl přitom zasvěcený problematice využívání plastů v zemědělství, jejich dopadu na zvyšování produkce, jakož i dopadům na životní prostředí. 

Hlavním důvodem úspěchu veletrhu Agritech je však skutečnost, že pokud jde o zemědělství a návazné obory, patří Izrael k absolutní světové špičce, zejména pak přijde-li řeč na zavlažovací a vodohospodářské systémy, skleníkové technologie, systémy pro management stád či nové odrůdy ovoce a zeleniny. Platí přitom, že někdejší technologické průkopníky dnes úspěšně replikují mnozí další, v každé oblasti dnes aktivně působí přinejmenším tři až čtyři silní producenti. Toto konkurenční prostředí pak zpětně vytváří tlak na investování do výzkumu, na inovativní přístupy, ze kterých v důsledku těží cílový zákazník. Učebnicovým příkladem může být hlavní veletržní hala, kde měl návštěvník vedle rozsáhlé expozice společnosti Netafim, průkopníka kapkové závlahy, možnost navštívit neméně „velkorysé“ stánky společností  NaanDanJain, Elgo Irrigation Ltd. a Metzerplas. Chovatelé dojnic si mohli prohlédnout moderní systémy řízení stád z dílny společností Afimilk a Scr Dairy Farming, nejmodernější skleníky pro velkoproducenty představily společnosti Yamko Yadpaz Industries, Gildan Greenhouses Ltd. či Top Greenhouses. Nepřehlédnutelné byly rovněž četné stánky velkých integrátorů operujících především v Africe, Asii či Jižní Americe, producentů okrasných květin (které jsou čím dál tím významnějším exportním artiklem do zemí EU), výrobců ochranných sítí pro pěstitele ovoce a zeleniny či šlechtitelů.

Pro milovníky hi-tech byl zřízen samostatný „Inovativní pavilón“, kde se mohli přítomní seznámit se zejména začínajícími firmami, jež se soustředí na pěstování sladkovodních řas, moderní metody hnojení, vývoj ekologicky šetrných metod pro boj se zemědělskými škůdci či šlechtitelské aktivity.

Letošního Agritechu se úhrnem zúčastnilo na 230 vystavovatelů,  90% z nich domácích, Bližší informace o průběhu veletrhu, seznam vystavovatelů, informace o konferenci atd. jsou k nahlédnutí na www.agritech.org.il.