Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemědělská expertní mise v Izraeli

V týdnu od 13. do 20. května navštívila Izrael expertní zemědělská mise, která se vedle účasti na veletrhu Agritech měla příležitost seznámit se s nejmodernějšími trendy izraelského zemědělství.

Dvacetičlenné mise vedené náměstkem ministra zemědělství Jiřím Machem se dále zúčastnili zástupci firem Mráz Agro, Dvůr Kostomlaty, Agrointeg, Netafim ČR, zástupci zemědělských družstev Mžany a Lhota pod Libčany a skupinka soukromých farmářů. Organizátoři mise, kterými byly tradičně velvyslanectví Izraele v Praze, ZÚ Tel Aviv a Česko-izraelská smíšená obchodní komora, připravili pro účastníky na míru šitý program, který odrážel jejich preference a přání. Úvod každé mise je tradičně zasvěcen odborné přednášce na příslušné téma, tu letošní obstaral pan Samuel Abramson. Rodák z Čech a někdejší rabín v Karlových Varech a Praze se po odchodu do Izraele věnuje veterinární problematice při State Veterinary Services (obdoba naší Státní veterinární správy) a přítomným podal obecný přehled o izraelském zemědělství, seznámil je s aktuálními veterinárními výzvami Izraele, pohovořil o pravidlech rituální porážky a objasnil problematiku košer dietetických předpisů včetně procedury, jež souvisí s procesem nabytí košer certifikátu, až na výjimky potřebného pro export  zpracovaných  zemědělských produktů do Izraele.

Většina firem účastnících se mise se věnuje chovu mléčného skotu. Z tohoto důvodu byla do programu začleněna návštěva společnosti Afimilk, která se již více jak 30 let věnuje vývoji a výrobě automatizovaných dojíren a systémům managementu stád. Není přitom bez zajímavosti, že je v Čechách nejenže solidně etablována, nýbrž od CZ firem odebírá i některé technologické komponenty. Avizovaný zájem seznámit se s moderními zavlažovacími technologiemi vyústil v návštěvy společnosti Netafim, jež je vynálezcem kapkové závlahy a do velké míry i synonymem pro moderní zavlažovací systémy. Nádavkem však byly zorganizovány i návštěvy ve stejné oblasti působících firem Tal-Ya Company a A.R.I. Company.

Jakákoliv zemědělská mise by se neobešla bez exkurse do některého z kibuců, základní stavební jednotky izraelského zemědělství. Účastníkům  CZ expertní mise se naskytla příležitost navštívit tři kibucy v centrálním Izraeli; v  Givat Chajim Ichud se seznámili s dějinami a současností kibucnického hnutí a navštívili rovněž památník Bejt Terezin, v  Givat Chajim Meuchad navštívili farmu zaměřenou na chov jateční drůbeže a konečně v kibucu HaOgem si prohlédli místní dobytčí farmu.  

Organizátoři veletrhu Agritech připravili pro zahraniční mise exkursi po Volcani Center, výzkumné organizaci při místním ministerstvu zemědělství, kde se CZ hosté mohli seznámit s tím, jak je místní zemědělský výzkum a vývoj úzce propojen s praxí a jak pružně reaguje na přání a poptávky od samotných  farmářů.

Izraelské zemědělství je v posledních patnácti letech charakterizované mj. i vzestupem vinařství, země se aktuálně pyšní desítkami producentů vína, které je nesmírně kvalitní a dostává se mu uznání i v celosvětovém měřítku. Návštěvy vinařství Tzuba a Nachshon byly v důsledku příhodným doplněním pracovního programu.