Velvyslanectví České republiky v Tiraně

shqip  česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Promítání filmu Lidice k uctění 70 let od tragédie v Borovë

(Archivní článek, platnost skončena 18.07.2014.)

Dne 4. července 2013 uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Tiraně projekci filmu Lidice ve městě Ersekë. Promítání bylo uspořádáno k připomenutí 70 let borovské tragédie, během níž bylo 107 obyvatel vesnice zavražděno nacistickými jednotkami v reakci na partyzánský útok.

Film Lidice vypráví lyrický příběh vykreslující mezlidiské vztahy obyvatel českého města Lidice na pozadí historických událostí, během nichž bylo v roce 1942 město zničeno nacistickými jednotkami v reakci na atentát na nacistického říšského protektora Reinharda Heydricha. Během masakru bylo zabito 192 mužských obyvatel města, 203 žen a 105 dětí bylo deportováno do koncentračních táborů. Film Lidice je hodnocen jako jeden z nejlepších českých filmů roku 2011. V rámci Mezinárodního filmového festivalu v Durresu film obdržel v roce 2012 cenu Zlatý gladiátor.

Velvyslanectví promítnutím filmu přispělo k uctění dvou podobných osudů albánského a českého města.

V březnu tohoto roku předaly děti z Erseky a Borovë do rukou velvyslankyně Bronislavy Tomášové své malby, s nimiž se účastní 40. ročníku Mezinárodní dětské výstavy Lidice (http://www.mdvv-lidice.cz). Té se každoročně účastní tisíce dětí z různýh zěmí světa a jejich účast v lidické výstavě přispívá k budování přátelství mezi dětmi různých zemí a světadílů, a tím i k budoucnosti bez krutých násilností, jakými v historii prošla právě města Borovë či Lidice.

Velvyslankyně Bronislava Tomášová se dne 6. července rovněž zúčastnila ceremonie uspořádané za účelem uctění památky borovských obětí.

erseka 1

erseka 2

erseka 3