Velvyslanectví České republiky v Tiraně

shqip  česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vznikla nová Cena Václava Havla za lidská práva

(Archivní článek, platnost skončena 24.04.2014.)

Dne 25. března 2013 byla za přítomnosti 1. místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga podepsána v Černínském paláci dohoda mezi Parlamentním shromážděním Rady Evropy, Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 o vzniku mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva.

Cena Václava Havla za lidská práva nahrazuje Cenu lidských práv Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Byla vytvořena v roce 2007 a udílena každý druhý rok. Poprvé byla udělena British Irish Human Rights Watch v r. 2009, následně pak v r. 2011  ruské nevládní organizaci Výbor proti mučení.

Cena Václava Havla bude udílena každoročně za mimořádný přínos jednotlivce či nevládní instituce k ochraně lidských práv a spolu s trofejí a diplomem laureát obdrží finanční odměnu 60.000 EUR. Nominace kandidátů musí být doručeny generálnímu tajemníkovi Parlamentního shromáždění Rady Evropy do 30. června a musí být spolupodepsány pěti osobami.

Slavnostní předání ceny se uskuteční na zahájení podzimního Valného shromáždění PS RE. Knihovna Václava Havla posléze v Praze zorganizuje mezinárodní konferenci na počest laureáta (laureátky), na níž vyzdvihne jeho (její) přínos v oblasti prosazování lidských práv.

V současné době existuje v Evropě jediná srovnatelná cena,  jak významem udílejícího subjektu, tak i širokým lidskoprávním záběrem, a to Sacharovova cena. Je udělována Evropským parlamentem již 25 let a oceňuje osoby a organizace zasazující se za lidská práva.

havel