Velvyslanectví České republiky v Tiraně

shqip  česky  english 

rozšířené vyhledávání

mjekes_2vv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kulatý stůl o demilitarizaci Albánie

Dne 7. února se česká velvyslankyně Bronislava Tomášová společně se zástupci dalších mezinárodních partnerů zúčastnila donorské konference k další fázi demilitarizace Albánie pořádané albánským ministerstvem obrany v Mjekës u Elbasanu ve střední Albánii.

Albánie zdědila po Hodžově režimu obrovské arzenály vojenského materiálu. Od roku 2001 probíhá za mezinárodní podpory jejich postupná likvidace, v roce 2007 byla Albánie zcela zbavena chemických zbraní a v roce 2009 nášlapných min.

Česká republika se podílela na dvou projektech likvidace starého vojenského materiálu, v loňském roce přispěla na projekt  OBSE ke konzervaci a přebalení nebezpečných chemikálií určených v minulosti k výrobě chemických a jiných zbraní. Účasti České republiky na projektu se dostalo vysoké pozornosti.

Ministerstvo obrany představilo na konferenci nové projekty pro redukci zásob zbraní a nebezpečných látek. Po konferenci proběhla komentovaná prohlídka zařízení v Mjekës, kde byl představen proces likvidace staré munice. Albánie má zájem likvidovat v budoucnosti v této továrně vybavené speciálními technologiemi starou munici i v rámci regionální spolupráce.