Velvyslanectví České republiky v Tokiu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

"Rok výměny 2014 mezi V4 a Japonskem"

Úvodní slovo velvyslankyně České republiky Kateřiny Fialkové k zahájení "Roku výměny 2014 mezi zeměmi Visegrádské skupiny (V4) a Japonskem".

Vážení přátelé,

dámy a pánové,

dovolte, abych Vás jménem svým i jménem Velvyslanectví České republiky v Japonsku pozdravila a do roku 2014 srdečně popřála vše nejlepší.

V průběhu minulého roku jsem měla příležitost ocenit pestrost, vitalitu a četnost dlouhodobě pevných i nových společenských vazeb s Vámi, kteří se zajímáte o Českou republiku a o česko-japonské vzájemné vztahy. Jsou mezi Vámi diplomaté, politici, zástupci obchodního sektoru, umělci, vědci, univerzitní pracovníci, studenti i občané, jimž naše země nejsou lhostejné. Velmi mne těšila vzájemná setkání i spolupráce, za kterou tímto upřímně děkuji.

Nepochybuji o tom, že v pozitivním a přátelském duchu budeme pokračovat i v roce 2014.

Je mi potěšením připomenout, že naše bilaterální vztahy získají v roce 2014 další důležitý rozměr. Jak již nepochybně víte, byl rok 2014 vyhlášen „Rokem výměny mezi zeměmi Visegrádské skupiny (V4) a Japonskem“. U této příležitosti také ministr zahraničních věcí České republiky Jan Kohout jmenoval dne 10. září 2013 světoznámého houslového virtuóza Pavla Šporcla velvyslancem dobré vůle pro „Rok výměny 2014“ za Českou republiku.

Rok výměny se zaměří na povzbuzení vzájemné spolupráce a podporu porozumění středoevropské a japonské společnosti a kultury. Program roku bude směřovat k podpoře vzájemných výměn, kontaktů a iniciativ v širokém spektru oblastí, jakými jsou kultura, vzdělávání, obchod a cestovní ruch. O těch se budete pravidelně dovídat v průběhu roku na internetových stránkách Velvyslanectví České republiky v Japonsku a Českého centra Tokio, případně nás můžete kontaktovat.

Věřím, že se i díky této události můžeme v příštím roce těšit na řadu zajímavých projektů. Těším se na další spolupráci s Vámi.

 

Kateřina Fialková

velvyslankyně

 

 

Rozhodnutí o stanovení "Roku výměny 2014 mezi V4 a Japonskem" bylo přijato na schůzce premiérů dne 16.6.2013 ve Varšavě a potvrzeno na zasedání ASEM dne 11.11.2013 v Dillí - text společného prohlášení je uveden v příloze

přílohy

Visegrad_Group_plus_Japan_Joint_Statement.pdf 148 KB PDF (Acrobat dokument) 28.1.2014