Velvyslanectví České republiky v Tokiu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rekondiční pobyt japonských dětí z města Namie v České republice

(Archivní článek, platnost skončena 02.08.2013.)

Dne 31.7.2012 byl recepcí na Velvyslanectví České republiky v Japonsku slavnostně zahájen projekt ozdravného pobytu v České republice pro děti z oblastí postižených událostmi 11.3.2011 a zejména nukleární katastrofou po havárii jaderné elektrárny Fukušima 1.

Do České republiky v úterý 31.7.2012 večer odlétla k 12-dennímu pobytu v Olivově dětské léčebně v Říčanech skupina 34 dětí z Namie v doprovodu 4 pedagogů a pracovnice českého velvyslanectví.

Projekt rekondičního pobytu japonských dětí je naplněním příslibu, který dal 1. místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg během své pracovní návštěvy Japonska v říjnu 2011. Projekt je financován vládou České republiky a jeho realizace vychází z usnesení vlády České republiky ze dne 4.7.2012 č. 500.

Město Namie, odkud pozvané děti pocházejí, nejenže utrpělo vážné škody následkem zemětřesení a tsunami  11.3.2011, ale v prvních dnech po havárii jaderné elektrárny Fukušima 1 byli jeho obyvatelé vystaveni i účinkům radioaktivního spadu. Město Namie je od jaderné elektrárny Fukušima vzdáleno pouhých 8-10 km a spadá tedy do oblasti, která je prohlášena za neobyvatelnou. Obyvatelé města jsou tak odsouzeni na dlouhá léta k životu v provizoriu v různých náhradních lokalitách. Z původních 21 000 obyvatel Namie jich bylo 14 000  přesídleno v rámci prefektury Fukušima, zbylých 7 000 je roztroušeno po celém Japonsku.  

Na Velvyslanectví České republiky v Japonsku se s dětmi přišel rozloučit náměstek ministra zahraničních věcí Japonska K. Hamada, tři poslanci za volební obvod Fukušima, zástupce prefektury Fukušima a velvyslanec Evropské unie v Japonsku H. D. Schweisgut. Z médií byla přítomná tisková agentura Kyodo, celostátní deníky Mainichi Shimbun, Yomiuri Shimbun a The Japan Times  a regionální deníky Fukushima Minpo a Fukushima Minyu.

Ministerstvo zahraničních věcí Japonska k této příležitosti zveřejnilo děkovné prohlášení: www.mofa.go.jp/mofaj/area/czech/shien1207.html.

Velvyslanectví České republiky v Japonsku si dovoluje poděkovat za spolupráci všem, kdo se na realizaci projektu podíleli.