Velvyslanectví České republiky v Tokiu

česky  日本語  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

18. ročník "Soutěže v českém jazyce"

(Archivní článek, platnost skončena 27.05.2013.)

V sobotu 23. června 2012 se v reprezentačních prostorách Velvyslanectví ČR v Japonsku uskutečnil 18. ročník soutěže v českém jazyce.

Cílem soutěže je rozvíjet zájem japonské veřejnosti o studium češtiny, posilovat motivaci studentů ke zvýšení úrovně komunikace, k navazování nových kontaktů s rodilými mluvčími i k získávání informací. Konání již 18. ročníku, jakož i účast 63 diváků v publiku, svědčí o tom, že o český jazyk je v Japonsku neustále zájem.

Pro letošní ročník byla zvolena dvě soutěžní témata „Jazyky otevírají brány“ a „Moje ideální dovolená/prázdniny“.

K účasti v soutěži se přihlásilo sedm soutěžících. Účastnice před porotou prokazovaly svou znalost českého jazyka, a to jak v ústním přednesu na dané téma, tak při konverzaci se členy poroty složené ze tří zástupců velvyslanectví a dvou universitních profesorů - bohemistů. Hodnocena byla především kreativita, bohatost slovní zásoby a výslovnost.

Vítězkou soutěže se stala učitelka na základní škole v Hirošimě paní Nagiko TSUJIMURA, druhé a třetí míso obsadily studentky tokijské univerzity paní Emi MATSUKI (2.) a Shino KUBOTA (3.).

Ke každoročně udělované ceně publika, kterou letos získala paní Nagiko TSUJIMURA, byla nově udělena také cena velvyslankyně. Tu obdržela paní Chihiro HAGIWARA.

Všechny soutěžící obdržely věcné ceny, a to balíčky s českou kosmetikou a propagační materiály o ČR. Jednou z hlavních cen, kterou si vybrala vítězka soutěže, byla obousměrná letenka z Prahy do vybrané evropské destinace, kterou poskytla společnost Air System Inc. Držitelka druhého místa získala certifikát ZÚ pro možnost účasti na Letní škole slovanských studií v roce 2013. První tři umístěné obdržely rovněž velké anglicko-české slovníky.

Soutěž se tradičně konala ve spolupráci s Českým centrem Tokio, katedrou bohemistiky Univerzity cizích jazyků v Tokiu a agenturou CzechTourism v Tokiu. O jejím konání a podmínkách jsme informovali prostřednictvím škol, poboček japonsko-českých společností po celém teritoriu Japonska a webových stránek.