Velvyslanectví České republiky v Tokiu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

19. ročník "Soutěže v českém jazyce"

(Archivní článek, platnost skončena 23.05.2014 / 19:00.)

V sobotu 25.5.2013 se v Tokiu uskutečnil již 19. ročník „Soutěže v českém jazyce“.

Soutěž se každoročně konávala v reprezentačních prostorách Velvyslanectví České republiky v Japonsku. Z důvodu rekonstrukce objektu velvyslanectví však došlo ke změně a soutěž se letos poprvé odehrála v přímé spolupráci s tokijskou univerzitou Josai v jejím sídle. Na realizaci akce se tradičně spolupodílelo České centrum Tokio.

Soutěž je zaměřena na rozvoj jazykových kompetencí studentů českého jazyka a zájmu japonské veřejnosti o studium češtiny. Měla by vést také k posilování motivace studentů ke zvýšení úrovně komunikace i k navazování nových kontaktů s rodilými mluvčími. O konání soutěže a podmínkách účasti informovalo velvyslanectví prostřednictvím škol a poboček japonsko-českých společností po celém teritoriu Japonska.

V úvodu slavnostního zahájení soutěže promluvila k účastníkům soutěže, jejich pedagogům a blízkým rektorka univerzity Josai paní Noriko Mizuta a předsedkyně poroty, velvyslankyně paní Kateřina Fialková.

Pro letošní ročník byla zvolena dvě soutěžní témata „Jídlo a domácí zvyklosti“ a „Mé plány do budoucna“. K účasti v soutěži se přihlásilo 10 zájemců, mužů i žen, mladších i starších ročníků. Účastníci soutěže prokazovali svou znalost českého jazyka, a to jak v ústním přednesu na dané téma, tak při konverzaci se členy poroty složené z předsedkyně poroty, zástupkyně České centra Tokio, dvou universitních profesorů – bohemistů a nově také zástupce Ministerstva zahraničních věcí Japonska. Porota hodnotila jak jazykové znalosti soutěžících, tak i jejich prezentační dovednosti, zájem o téma a celkové vystupování.

Míra jazykových dovedností a originalita přednesů účastníků tohoto ročníku soutěže zcela předčila očekávání a posuzování jejich výkonů tak bylo velmi náročné.

Vítězkou soutěže se stala studentka z Tokia paní Hikari Utsugita, na druhém místě se umístil pan Tadayoshi Onuma a třetí místo získala studentka paní Maki Yamauchi. Ke každoročně udělované ceně publika, kterou získala vítězka soutěže, byla již podruhé udělena také cena velvyslankyně - cenu získal lékař pan Teiichi Matsunaga, který se česky učí teprve 4 měsíce. V tomto roce byla navíc udělena i cena rektorky, kterou obdržela studentka paní Satoko Óe.

Vítězka soutěže získala stipendium pro studium na Letní škole slovanských studií v roce 2014 a obousměrnou letenku z Prahy do vybrané evropské destinace, kterou poskytla společnost Air System Inc. (prodejce ČSA v regionu). Pěkné ceny obdrželi i ostatní soutěžící, a to např. knihy českých autorů v japonštině, české sklo, balíčky s českou kosmetikou, obrázkové učebnice českého jazyka a průvodce po ČR.

Po vyhlášení vítězů, převzetí diplomů, cen a slovech uznání následovala společenská akce.

Velvyslanectví České republiky v Japonsku děkuje všem, kteří přispěli k úspěšné realizaci soutěže.