Velvyslanectví České republiky v Tokiu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Japonská organizace pro podporu zahraničního obchodu (JETRO)

JETRO (Japan External Trade Organization) je japonská vládní agentura pro podporu obchodu a investic. Byla založena již v r. 1958 jako organizace pro podporu exportu a tuto funkci plnila asi 20 let. Začátkem 80. let se však v důsledku velkého a stále rostoucího přebytku japonského zahraničního obchodu funkce agentury obrátila a JETRO začalo být hlavně organizací na podporu dovozu do Japonska.

Dnes plní 4 základní role:

· podporu zahraničních investic do Japonska

· podporu japonských investic v zahraničí

· podporu obchodu v obou směrech, tj. jak importu, tak exportu.

JETRO je financováno z rozpočtu japonského Ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu (METI). Pracuje s velikým rozpočtem, což mu umožňuje mít velmi široké pole činnosti a rozsáhlou síť zastoupení. Kromě ústředí v Tokiu má JETRO kancelář v Ósace a dále pak 36 lokálních kanceláří ve většině japonských prefektur. V zahraničí má JETRO 77 kanceláří v 57 zemích, včetně České republiky.

JETRO má širokou škálu aktivit a poskytuje velké množství služeb. Z nich jsou pro zahraniční exportéry nejdůležitější:

- vydávání katalogu obchodních firem "Japan Trade Directory"

- na internetu založený program na vyhledávání obchodních partnerů (TTPP - Trade Tie-up Promotion Program)

- vydávání marketingových komoditních studií o japonském trhu (dosud celkem 73 studie)

- vydávání publikací o standardech a regulačních opatřeních

- provozování šesti regionálních středisek na podporu obchodu a zahraničních investic - Invest Japan Business Support Centers (IBSCs), a to v Tokiu, Ósace, Jokohamě, Nagoyi, Fukuoce a v Kóbe, kde mohou zahraniční firmy po dobu až 3 měsíců bezplatně využívat vybavenou kancelář a další služby.

Všechny informace o JETRO, jeho aktivitách a službách, včetně plného textu marketingových studií a některých dalších publikací, stejně jako vstup do programu TTPP lze získat na webových stránkách organizace. URL adresa domovské stránky je www.jetro.go.jp.

Program TTPP, který byl zahájen v srpnu 2000 a od té doby několikrát zmodernizován, je velmi dokonalým nástrojem pro vyhledávání obchodních partnerů. Kterákoliv firma, japonská i zahraniční, se může zaregistrovat v řadě oborů (strojírenství, potraviny, atd.) a v některé kategorii podnikání (např. export, import, technology transfer apod.). Registraci zahraničních podniků JETRO přeloží do japonštiny zdarma. V současnosti je v databázi TTPP zaregistrováno asi 40 000 firem, z toho téměř 18 000 japonských. Program může provádět automatické vyhledávání (automatic match-matching function) jiných zaregistrovaných firem tak, aby si nabídky a požadavky odpovídaly. Pokud program najde odpovídající firmy, zašle oběma stranám e-mailové adresy potenciálních partnerů. TTPP se tak stává globálním business portálem s jednou z největších databází tohoto druhu.

Kontaktní údaje kanceláří JETRO v Tokiu a Praze jsou:

Japan External Trade Organization (JETRO)

2-2-5 Toranomo
Minato-ku
Tokyo 105-8466, Japan
URL: www.jetro.go.jp

JETRO Praha
Pařížská 11/67
110 00 Praha 1
tel: 224 814 971, fax: 224 813 998.