Generální konzulát České republiky v Torontu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Potvrzení o státním občanství ČR

(Archivní článek, platnost skončena 19.12.2013.)

V porovnání s osvědčením potvrzení obvykle obsahuje více údajů. Bývá využíváno v případech potřeby určení státního občanství k určitému datu či v případě prokázání občanství osoby odlišné od žadatele.

Stejně jako osvědčení, i potvrzení o státním občanství České republiky je listina, kterou se prokazuje státní občanství České republiky. Zatímco v osvědčení však příslušný úřad pouze konstatuje, že daná osoba je státním občanem České republiky, potvrzení je vydáváno v případě, že bylo zjišťováno státní občanství České republiky a ve výsledné listině je požadováno uvést výsledky provedeného šetření. Příslušný úřad tedy v potvrzení o státním občanství České republiky uvede, na základě jakého ustanovení a k jakému datu státní občanství České republiky fyzická osoba nabyla, popřípadě pozbyla.

V převážné většině případů, kdy je třeba prokázat státní občanství ČR (např. při podání žádosti o cestovní pas) je po žadateli požadováno pouze předložení osvědčení. Potvrzení bývá požadováno pouze v případě, kdy je třeba prokázat státní občanství k určitému konkrétnímu datu v minulosti, příp. kdy je třeba prokázat státní občanství osoby odlišné od žadatele (např. již zemřelého rodiče). Náležitosti podání žádosti o vydání potvrzení o státním občanství jsou v zásadě stejné jako v případě podání žádosti o vydání osvědčení, s výjimkou základního formuláře.

přílohy

Žádost o vydání potvrzení o státním občanství 38 KB DOC (Word dokument) 11.1.2012