english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dopis zmocněnce pro krajanské záležitosti - projekty 2018

Níže přikládáme pravidelný informační dopis zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti, pana Ing. Jaroslava Kantůrka.

V Praze dne  6. února 2018       

Č. j.   92852-2018/OZZKZ

Vážení a milí přátelé,

mám to potěšení Vás znovu pozdravit na začátku roku, který bude v mnoha ohledech výjimečný. Věřím, že v souvislosti s řadou významných historických výročí, které si Česká republika letos připomene, se naskytne celá řada příležitostí, kdy budeme moci být v užším kontaktu.

I v letošním roce se konají akce, které už znáte a někteří z Vás se jich aktivně účastní. Mimo ně jsme však zaznamenali i další projekty a aktivity, které by Vás při plánování Vaší návštěvy původní vlasti mohly zaujmout.

Mezi priority naší činnosti patří zejména podpora výuky českého jazyka v zahraničí. Proto nás těší, že u příležitosti tradičního Týdne češtiny ve světě  ve dnech 30. 7. – 3. 8. 2018 pořádá Spolek Česká škola bez hranic ve spolupráci s Domem zahraniční spolupráce a Ministerstvem zahraničních věcí letos již jubilejní X. Mezinárodní konferenci Českých škol bez hranic a spolupracujících škol. Bližší informace ohledně doprovodných akcí – seminářů či kurzů pro vyučující – budou dostupné na webové stránce http://www.csbh.cz/.

Na výuku češtiny bude zaměřený i tradiční letní tábor pro děti ve Sluňákově, a to od 28. 7. – 4. 8. 2018. Podrobné informace i přihlášky jsou rovněž k dispozici na stejné webové stránce http://www.csbh.cz/.

Znovu připomínáme i užitečnou pomoc a metodickou oporu pro výuku českého jazyka v zahraničí, kterou naleznete v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy http://ujop.cuni.cz/.

Dům zahraniční spolupráce http://www.dzs.cz/ nabízí jak informace o českém vysokém školství  pro zahraniční studenty na samostatném webu www.studyin.cz, tak i komunikační platformu pro zájemce o sdílení informací či metod v podobě elektronického časopisu Krajiny češtiny.

Pro připomínku historických událostí v období 1918-2018 byla spuštěna oficiální webová stránka schválena vládou ČR https://spolecnestoleti.cz/cs. Zde naleznete především programový kalendář akcí, které se budou při této příležitosti konat v ČR.

Značné nasazení k tzv. „osmičkovým výročím“ předpokládáme zejména u veřejnoprávních médií. Pro Vás je zásadním informačním kanálem Radio Praha www.radio.cz, nebo-li vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, které kromě na míru vyrobených pořadů pro české děti v zahraničí provozuje i stránku www.krajane.net.

Veřejnoprávní Česká televize si k této příležitosti připravila svoji samostatnou a přehlednou webovou stránku http://www.ceskatelevize.cz/specialy/totostoleti#/ s audiomateriály, články a dalšími zajímavostmi k událostem let 1918-2018. Web je rozdělen dle jednotlivých období i tematických oblastí.

Stejně tak i Univerzita Karlova nedávno spustila svoji stránku https://uk100.cuni.cz/.

Rok 2018 je významný i tím, že se ve dnech 5. – 6. července bude v Praze konat XVI. všesokolský slet. Česká obec sokolská chce připravovaným programem vzdát poctu založení Československé republiky.

 Československá společnost pro vědy a umění svolala vzápětí od 10. do 12. 7. světový kongres SVU do Prahy. Kongres se koná ve spolupráci se Senátem PČR a Metropolitní univerzitou Praha.  Veškeré informace ohledně programu a registrace naleznete na www.svu200.org.

 V jistém předstihu zahájil svou činnost zajímavý spolek Svatá Ludmila, který již nyní organizuje a připravuje řadu připomínkových akcí v ČR i v zahraničí, jejichž vyvrcholením bude v r. 2021 připomenutí výročí 1100 let od zavraždění svaté Ludmily na hradišti Tetín. Vaší pozornosti proto doporučuji webovou stránku www.svataludmila.cz.  

            V závěru svého dopisu bych Vás rád blíže informoval o ustanovení Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí v dubnu 2017 na základě usnesení vlády ČR č. 304. Cílem práce této Komise, jejímž předsedou mám tu čest být, je prohloubení vzájemné informovanosti a spolupráce orgánů státní správy v krajanské problematice a vytvoření společné databáze informací pro Čechy žijící v zahraničí. Jsou v ní proto nominováni zástupci ministerstva zahraničních věcí, školství mládeže a tělovýchovy, vnitra, zdravotnictví, práce a sociálních věcí, kultury, spravedlnosti a průmyslu a obchodu,  a věřím, že v blízké době bude prvním výstupem spuštění webových stránek obsahující užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí.

            Doufám, že si v nabídce různorodých akcí a projektů vyberete ty, které vzbudí Váš zájem a díky nimž si zpestříte případný plánovaný pobyt v České republice.

            Na osobní setkání při některé z těchto příležitostí se těší

Váš

Jaroslav Kantůrek