Generální konzulát České republiky v Torontu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení generálního konzula k 17. listopadu

Prohlášení generálního konzula Vladimíra Rumla ke dni boje za svobodu a demokracii

Den boje za svobodu a demokracii si připomínáme každého 17. listopadu od roku 1989. Toho dne brutálně zasáhla komunistická Veřejná bezpečnost na Národní třídě v Praze proti několika tisícům studentů, kteří pokojně demonstrovali touhu Čechů po svobodě a demokracii.

Mnoho lidí si 17. listopadu uvědomilo, že komunistický režim překročil veškeré meze a heslo "Bijou naše děti!" se stalo výzvou k masivnímu odporu proti nelegitimní rudé diktatuře a události dostaly rychlý spád.

Ke studentům se přidali disidenti z hnutí Charta 77, Demokratická iniciativa, mnozí herci a postupně všechny vrstvy společnosti, včetně dělníků a zemědělců. V Čechách a na Moravě rychle vznikala Občanská fóra a na Slovensku hnutí Veřejnost proti násilí. Tato masová hnutí si vynutila převzetí moci na všech úrovních v komunisty ovládaném státě.

Zanedlouho byl leader Občanského fóra Václav Havel zvolen presidentem a v červnu 1990 se konaly první svobodné volby do federálního i národních parlamentů. Nastala změna společenského systému, změna k realizaci svobody a demokracie.

Od té doby uplynulo dlouhých 23 let, ale dlouhá cesta je ještě před námi...


Vladimír Ruml, generální konzul České republiky v Kanadě