Velvyslanectví České  republiky v Tripolisu

česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na mezinárodní stavební výstavě LIBYA BUILD 2013 v Tripolisu

(Archivní článek, platnost skončena 26.05.2014.)

Ve dnech 19.- 23. 5. 2013 se Česká republika představila na 9. ročníku Mezinárodní stavební výstavy LIBYA BUILD 2013 v Tripolisu. Velvyslanectví České republiky v Libyi organizačně zajistilo přítomnost českého stánku na uvedené výstavě v rámci projektu ekonomické diplomacie realizovaného díky podpoře ze strany MZV ČR.

Mezinárodní výstava LIBYA BUILD 2013 se uskutečnila pod záštitou Ministerstva stavebnictví a Ministerstva ekonomiky Libye. Celkově se na ní představilo 709 vystavovatelů, z toho 457 zahraničních z 27 zemí (14 oficiálních národních pavilonů) a 252 libyjských firem. Obecně se jedná o největší výstavní akci v zemi, přičemž letošní ročník zaznamenal historicky doposud nejvyšší účast vystavovatelů. Komplexní informace o výstavě je na www.libyabuild.com.  

Česká republika se na uvedené akci představila prostřednictvím samostatného stánku, jenž se po dobu výstavy stal hlavním kontaktním místem pro prezentaci české ekonomiky a rovněž pro distribuci katalogů a informačních materiálů firem Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Mechanika, Alteko, Moravan Develop, Freedomky, JIKA a APIA projevujících zájem o vstup na libyjský trh. Návštěvníkům české expozice byly s využitím databází a informačních materiálů velvyslanectví kromě jiného poskytovány užitečné informace a konzultace ohledně možností ekonomické spolupráce s ČR.

V průběhu oficiálního zahájení výstavy dne 19. 5. 2013 český stánek navštívil ministr ekonomiky Libye Mustafa M. Abúfanás za doprovodu zástupců vládních agentur ODAC (Oraganization for Development of Administrative Centers) a Libyan Board of Architectors. Ministru ekonomiky českou expozici představil velvyslanec České republiky v Libyi JUDr. Josef Koutský.

Účast na výstavě LIBYA BUILD díky finanční podpoře ze strany MZV ČR poskytla českým firmám (dodavatelům stavebních celků, interiérových řešení a komponentů, technologií a zařízení pro čištění odpadních vod, skladování a přepravu ropných látek a plynu, vzduchotechniky atp.) příležitost prezentovat své výrobní a dodavatelské možnosti na libyjském trhu. Prezentace na stánku velvyslanectví se setkala s poměrně vysokým zájmem ze strany libyjských představitelů státních agentur a podnikatelské sféry.

V průběhu roku 2013 a v následujících obdobích se očekává další nárůst stavebnictví v zemi, a to zejména v souběhu s postupným uvolňováním sankcí ze strany EU vůči libyjským klíčovým státním organizacím zajišťujícím velké infrastrukturní stavební zakázky v Libyi, zejména pak v bytové výstavbě. Největší možnosti pro české firmy se aktuálně nabízejí v budování infrastruktury související s těžbou, přepravou a zpracováním ropy a plynu. Je proto na místě se v krátkodobém horizontu více orientovat na uvedené odvětví.

přílohy

Stánek ČR na výstavě LIBYA BUILD 2013 176 KB JPG (Obrázek / Fotka) 26.5.2013

Libya Build - upoutávka na českou expozici 39 KB JPG (Obrázek / Fotka) 26.5.2013