Velvyslanectví České  republiky v Tripolisu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová Italsko-libyjská projektová asociace si klade za cíl zviditelnit italské malé a střední podniky na veletrzích a výstavách v Libyi

Mezi asociacemi malého a středního podnikání Itálie a Libye byla dne 29.10.2012 podepsána dohoda o založení projektové asociace APIL (Associazione Progetto Italia Libia), jejímž hlavním zadáním je usnadňování pronikání italských malých a středních podniků na libyjský trh a vytváření synergií ve spolupráci mezi malými a středními podniky v obou zemích. Preambule uvedené dohody charakterizuje Libyi jako zemi s příležitostmi pro podnikání a zaměstnávání, jaké v současné době nemají obdoby (sic!). Iniciátoři projektu poukazují zejména na potřebu aktivnější (i tak ze zemí EU nejaktivnější) účast na veletrzích, výstavách a seminářích v Libyi.

Uvedený projekt je zastřešen Italsko-libyjskou obchodní komorou (ILCC), přičemž hlavním iniciátorem a propagátorem uvedené myšlenky je na libyjské straně jedna z největších veletržních společností El-Dawlia a na italské straně asociace SME Task Force sdružující více než 100 podnikatelských subjektů ze severovýchodní části země, které se již podílejí na obnově Libye.  

Dle vyjádření Marca Danieliho (italského podnikatele a čestného presidenta společnosti El-Dawlia) bude italský byznys díky nově založené asociaci více zviditelněn, a to zejména prostřednictvím výstav a konferencí konaných ve městech Tripolis, Benghází a Misráta, kde by měla zároveň sídlit její operační centra. Asociace se chce soustředit především na projekty související s libyjskými vládními programy vzdělávání, zdravotnictví, zemědělství a rozvoje infrastruktury nabízející řadu příležitostí v soukromém a ve veřejném sektoru.

Poměrně nevybíravým způsobem hned na adresu několika stran se u příležitosti slavnostního založení APILu vyjádřil prezident ILCC Gian Franco Damiano, který řekl, že Libye čelí agresivním konkurentům jako jsou Čína a Turecko, přičemž na druhou stranu mezi Itálií a Libyí existují mimořádně dobré vztahy. Zároveň však dodal, že jak se zdá, poptávka po čínském zboží na libyjském trhu slábne. Dle Damiana italské SME nabízejí jak flexibilitu, tak i kvalitu, ovšem neobejdou bez státní podpory. Dle jeho slov se italské státní instituce v důsledku současné vnitropolitické situaci ve své zemi potýkají možná s většími problémy, než jejich libyjské protějšky, na což navázal narážkou pro změnu na adresu italského ministerstva ekonomického rozvoje, které čeká ještě hodně práce s vyplácením finančních pobídek.