Velvyslanectví České  republiky v Tripolisu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Vzájemné vztahy

Vztahy mezi ČR a Libyí


16. května 1960 došlo k oficiálnímu navázání diplomatických styků mezi Československem a Libyí.

 

Kaddáfího Libye

Bilaterální vztahy samostatné ČR s Kaddáfího Libyí na vládní úrovni v politické oblasti stagnovaly a nerozvíjely se. Důvody chladných vztahů spočívaly v postojích a chování excentrického vůdce Muammara Kaddáfího vůči ČR. M. Kaddáfí nemohl ČR zapomenout vyjádření prezidenta Havla na adresu libyjského vůdce z počátku 90-tých let.

Nová Libye

Česká republika následovala své spojence a dne 29. srpna 2011 uznala Přechodnou národní radu (PNR) za legitimního představitele libyjského lidu.

Již během konfliktu ČR poskytnula okamžitou humanitární pomoc v částce 2,5 mil. Kč z humanitárního rozpočtu MZV. Z prostředků na zahraniční rozvojovou spolupráci alokovaných v rozpočtu ministerstva vnitra na rozvojové projekty s aspektem migrace a bezpečnosti byla Libyi následně, v souvislosti s cestou p. ministra Karla Schwarzenberga do Benghází, poskytnuta materiální pomoc a realizován převoz třech vybraných dětí s vrozenou srdeční vadou k operaci do ČR.

Dne 29. června 2011 navštívil představitele Přechodné národní rady v Benghází místopředseda vlády ČR a ministr zahraničních věcí ČR pan Karel Schwarzenberg (jednalo se v pořadí o 16. návštěvu zahraničního vysokého představitele), který PNR předal humanitární pomoc. Toto gesto bylo představiteli PNR vysoce ceněno. Jménem předsedy vlády ČR pozval předsedu PNR k návštěvě České republiky. V delegaci přítomný náměstek ministra vnitra ČR současně v Benghází jednal o možnosti spolupráce v otázkách bezpečnosti, hranic, migrace. Ministr vnitra ČR Kubice pozval za stejným účelem do ČR ministra vnitra PNR.

Na stabilizaci Libye bude ČR pracovat jak po linii bilaterální, tak i jako členská země EU a NATO. Konkrétně půjde o tyto oblasti: humanitární, bezpečnostní, obchodně-ekonomická - obnova infrastruktury, pomoc s budováním veřejné správy a o demokratizaci země.

Náměstek Dub v Libyi

nmdt

Kdy: 12.12.2011  Kde: Tripolis, Libye

Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Dub se v rámci převozu humanitární pomoci Libyi účastní bilaterálních konzultací v Tripolisu. více ►

Náměstek Galuška v Libyi

x2012_07_10_prilet_libyjskych_pacientu_v_ramci_medevac3

Kdy: 10.07.2012  Kde: Tripolis, Libye

Náměstek ministra zahraničních věcí JUDr. Vladimír Galuška navštívil dne 10. července 2012 krátce Libyi. více ►