Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

URGENTNÍ INFORMACE! Chcete být součástí pozorovatelské mise OBSE během prezidentských voleb v Mongolsku?

Mongolsko se stalo 57. členem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na podzim loňského roku. Jednou z aktivit této organizace jsou pozorovatelské mise na volby, při kterých si členské země vypomáhají tím, že sledují přípravy na volby i jejich průběh, vzájemně včas varují před administrativními, legislativními či jinými nedostatky, dělí se o zkušenosti v zájmu jejich vyřešení. Sledují regulérnost samotného volebního procesu – a na závěr připravují nezávislou zprávu o průběhu voleb. Vzájemně si tak pomáhají budovat skutečně kvalitní demokratické instituce a mechanismy, k nimž svobodné a regulérní volby nesporně patří.

Současnou pozorovatelskou misi pozvala do Mongolska sama mongolská vláda, aby byl dohled nad průběhem prezidentských voleb skutečně objektivní a aby se z demokratických zkušeností ostatních 56 členů OBSE poučili mongolští politici, zákonodárci, dobrovolníci ve volebních komisích, média i prostí občané-voliči.

Hlavní část mise tvoří dlouhodobí a krátkodobí pozorovatelé vyslaní přímo z členských zemí OBSE (za ČR přijíždí pozorovatelů šest). Ovšem každé zde přítomné velvyslanectví může pozorovatelskou misi doplnit ještě maximálně 6 osobami „místními“ – které budou na pozorování rozděleni do dvoučlenných týmů.

Velvyslanectví ČR může nominovat i pozorovatele z řád občanů jiných zemí EU (resp. OBSE), které nemají v Ulánbátaru ambasádu, a kteří jsou již v Mongolsku.

Co potřebujete k tomu, abyste se mohl stát krátkodobým pozorovatelem?

(týká se voleb 26.6 2013, pokud by došlo ke druhému kolu voleb, budou pozorovatelé nabíráni pro druhé kolo znovu)

1. být občanem ČR s platným vízem pro pobyt v Mongolsku

(informaci o občanech jiných zemí EU, které nemají v Mongolsku svou ambasádu, dostaneme a zveřejníme nejpozději začátkem příštího týdne)

2. být v Mongolsku k dispozici

  • 22.6. (zejména odpoledne, osobní přítomnost doporučena) na školení pozorovatelů v Ulánbátaru a
  • 26.6. na celý den v přidělené oblasti (obyčejně se pohybují mezi celkem 10 volebními místnostmi v době mezi 7:00 až 22:00)

3. být schopni alespoň základní komunikace v angličtině (komunikace vůči štábu OBSE, závěrečné zprávy o zjištěních atd.) Pozn.: pokud se hlásíte dva do stejného týmu, musí mluvit anglicky alespoň jeden z vás.

4. dorozumět se mongolsky nebo být přípraven uhradit náklady na tlumočníka (40 EUR na 1 den, 30 EUR na den při více dnech)

5. mít prostředky k tomu dostavit se na vlastní náklady do přidělené volební oblasti  (v případě volebních okrsků mimo UB je třeba být na místě již 25.6. večer, aby byl pozorovatel v den voleb na místě již při otevření volební místnosti – tj. v 7:00 hodin) a nebo být připraven uhradit náklady na pronájem automobilu a tlumočníka štábu OBSE – ve výši 125-425 EUR na osobu (podle vzdálenosti místa od UB – bude upřesněno individuálně podle místa nasazení)

V případě, že se již nacházíte ve vzdálené oblasti, kde byste se také chtěli účastnit voleb jako pozorovatel, lze vaši účast na školení a volbách projednat individuálně.

6. mít platné zdravotní a úrazové (resp. léčebné či cestovní) pojištění pro případ nutnosti zdravotního ošetření nebo hospitalizace v Mongolsku

7. zaslat / dodat vyplněné a podepsané přihlášky s fotografií (vytištěnou nebo elektronickou, formulář přiložen) a kopií pasu na velvyslanectví ČR v Ulánbátaru, email: ulaanbaatar@embassy.mzv.cznejpozději do čtvrtka 6.6. 2013.

Předmět emailu označte „volební mise“ a doručení případně ověřte v sekretariátu na telefonním čísle (976-11) 321 886 linka 11 nebo s kontaktní osobou – slečnou Mongolmaa na (976-11) 321 886 linka 20.

Velvyslanectví musí platné a závazné přihlášky místních pozorovatelů předat týmu OBSE nejpozději v pátek 7.6., takže na pozdní přihlášky nemůže brát zřetel.

Každý dvoučlenný tým musí mít automobil s řidičem a mongolsky mluvícího člena nebo přiděleného tlumočníka. Štáb OBSE proto musí došlé přihlášky náležitě vyhodnotit, distribuovat podle neobsazených volebních okrsků, dostupných vozidel, tlumočníků apod. Konečnou odpověď, zda jste byl/-la za pozorovatele vybrán/-a, se proto dozvíte prostřednictvím velvyslanectví v následujících 10 dnech od podání přihlášky.

Bližší informace o povinnostech a úloze pozorovatelů lze nastudovat též na www.osce.org/odihr/elections/68439 a dřívější i budoucí zprávy (mj. průběžné zprávy o prezidentských volbách v Mongolsku) lze najít na www.osce.org/odihr/elections.

Specifické informace k pozorovatelské misi v Mongolsku najdete na http://www.osce.org/odihr/elections/101349.

 

Těšíme se na Vaši spolupráci!

 

přílohy

Registration form 73 KB DOC (Word dokument) 31.5.2013

Observer form 15 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 31.5.2013

Assistant form 15 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 31.5.2013