монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Závěru Českého Předsednictví EU v Mongolsku dominovala lidská práva

(Archivní článek, platnost skončena 01.12.2020.)

Česká republika, která se spolu s dalšími třemi rezidentními velvyslanectvími zemí EU střídá v Mongolsku po půl roce o tzv. zástupné místní předsednictví EU, uspořádala dne 9.12.2013 na závěr svého letošního CZ LPRES pracovní oběd velvyslanců zemí EU s předsedou Mongolské národní komise pro lidská práva Prof. Dr. Jamsrangiin BYAMBADORJ(-em) a jeho spolupracovnicemi.

Proběhla otevřená beseda a výměna zkušeností z oblasti budování kapacit a implementace závazků v ochraně lidských práv, které na sebe státy dobrovolně berou přístupem do mezinárodních lidskoprávních instrumentů. Debata se dotkla i problémů, které státům ochranu lidských práv a svobod jejich občanů brzdí, jako korupce, nedostatečné povědomí o lidských právech mezi úředníky nebo neefektivní metody monitorování stavu. Setkání se uskutečnilo den před Mezinárodním dnem lidských práv, který v r. 1989 odstartoval i demokratické změny v Mongolsku, po kterých se Mongolsko velmi aktivně přiřadilo v OSN i na dalších mezinárodních fórech po bok demokracií usilujících o odstraňování diskriminace a budování účinných mechanismů ochrany lidských práv a svobod každého jednotlivce ve společnosti.

Tímto setkáním ukončila Česká republika půlrok, kdy se během jejího zástupného předsednictví uskutečnilo několik významných výměn mezi EU a Mongolskem – od zasedání společného smíšeného výboru pro ekonomiku, podvýboru pro obchod, výstavu o rozvojových projektech EU a členských států EU v zemi, přes pravidelnou návštěvu a jednání rekordního počtu unijních velvyslanců akreditovaných pro Mongolsko z Pekingu, až po návštěvu prezidenta Evropské komise Manuela Barroso, spojenou též s jednáními o budoucí implementaci na jaře podepsané Dohody o partnerství a spolupráci EU-Mongolsko (tzv. PCA) a 3. ročníkem filmového festivalu EU v Ulánbátaru.