Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezident Evropské komise v Mongolsku několikrát připomněl demokratické změny, které začaly v někdejším Československu 17. listopadu 1989 a inspirovaly i demokratické hnutí v Mongolsku

Dne 17. listopadu 2013 se uskutečnila odložená návštěva prezidenta Evropské komise José Manuela Barroso v Mongolsku.

Jednalo se v tomto roce o druhou vysokou návštěvu Mongolska z Evropské unie (v dubnu podepsala Rámcovou dohodu o spolupráci EU-MNG, tzv. PCA Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku baronka C.Ashton). Příští rok bude 25. výročím diplomatických vztahů Mongolska a EU a obě strany se shodly na tom, že výměny na úrovni politiků, ale také podnikatelů a studentů či vědců je třeba ještě více zintenzivnit, aby Mongolsko při svém prudkém rozvoji začalo skutečně efektivně čerpat z širokého spektra kvalitativních standardů, které jsou v EU normou a pomohou Mongolsku zajistit udržitelnost, konkurenceschopnost a ekologickou i energetickou šetrnost rozvoje společnosti.

Prezident Barroso měl uzavřená jednání s prezidentem Mongolska Ts. Elbegdorjem za přítomnosti ministrů ekonomického rozvoje Batbayara a šéfa kabinetu ministra Saikhanbilega, samostatná jednání vedl také s ministrem zahraničních věcí Boldem a setkal se i s premiérem N. Altankhuyagem.

Česká republika, která v tomto pololetí plnila funkci zástupného předsednictví EU (za nepřítomnou Litvu i delegaci EU) se účastnila všech doprovodných akcí. A protože se jednalo o 17. listopad, prezident Barroso ve svých projevech jak při obědě s prezidentem Elbegdorjem, tak na Mongolské státní univerzitě i při večerním zahájení 4. filmového festivalu EU v Ulánbátaru velmi trefně připomněl někdejší inspirativní příklad demokratického hnutí v tehdejším Československu, osobu Václava Havla i mongolského Sanjaasürengiin Zoriga, který zahájil pokojné demokratické hnutí krátce po návštěvě Prahy již 10.12. 1989.

Mediální výstupy lze nalézt na:

http://www.president.mn/eng/newsCenter/viewNews.php?newsId=1018

http://www.montsame.gov.mn/en/index.php/politics/item/2849-president-of-ec-visits-mongolia

http://www.mzv.cz/ulaanbaatar/cz/media_a_prezentace_zu/medialni_vystupy_zu/x2013/jose_barroso_predseda_evropske_komise.html

Galerie