монгол  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jak na to?

(Archivní článek, platnost skončena 21.09.2015.)

Zde najdete inspiraci pro základní organizaci vaší cesty do Mongolska. Podrobnější zprávy hledejte v podkategoriích této sekce, případně nám neváhejte poslat konkrétní dotaz e-mailem.

Pokud nemáte cestu zajištěnou přes cestovní kancelář, může být plánování dovolené bez znalosti poměrů obtížné. Samozřejmě vše závisí na tom, kolik máte na cestu času a peněz. Nejčastější odpověď patrně bude taková, že nemáte ani jednoho nazbyt, nicméně zjednodušeně platí překvapivě úměra, že čím kratší dovolená v Mongolsku, tím nákladnější. To je dáno tím, že rychlá přeprava po obrovité zemi bez infrastruktury tak, aby to mělo smysl, je značný luxus...

Zcela individuální cestování lze doporučit pouze těm, kteří mají na cestu opravdu času dost a nebude jim dělat starosti, když správnou cestu natrefí až na počtvrté. Upozorňujeme, že orientace v mongolské krajině je extrémně náročná - prašné cesty se křižují bez jasného klíče, jsou zcela neoznačené a vzdálenosti mezi jednotlivými obcemi jsou obrovské. Místní lidé se v krajině orientují především podle hor, řek a podle polohy slunce. Navigace nebývají v Mongolsku spolehlivé a naprostá většina území není pokryta signálem. Dalším faktorem je velmi vysoká obtížnost řízení v terénu - cesty jsou velmi obtížně sjízdné a řízení pro nenavyklé řidiče může být neúnosně náročné a vyčerpávající. Z těchto důvodů doporučujeme cestování bez průvodce jen opravdu zkušeným cestovatelům.

Nejčastější destinace v Mongolsku jsou poušť Gobi a jezero Chovsgol. Gobi se rozkládá na jihu Mongolska a hlavní atrakce jsou cca 700 km od Ulánbátaru v ajmaku Omnigobi. Do Gobi je možné cestovat od května do října, ale nejlepším obdobím je přelom srpna a září. Na jaře je Gobi nesmírně větrná a prakticky není možné rozbít stan. V létě jsou teploty nepříjemně žhnoucí a teprve začátkem září je to opravdu příjemná destinace. Ghovsgolské jezero je druhá největší mongolská vodní plocha po slaném jezeru Uvs. Chovsgolu se také přezdívá Sestra Bajkalu a leží na severozápadě země cca 800 km od Ulánbátaru ve stejnojmenném ajmaku. Chovsgol nabízí relativně zalesněnou krajinu a nejvhodnější je tam cestovat ve vrcholném létě, tedy od června do poloviny srpna. Koncem srpna již mohou být noční teploty velice nízké. Na Chovsgol se rovněž jezdí na jaře na psí spřežení.

Rádi bychom zde ovšem doporučili i méně časté destinace - zejména střední Mongolsko a pohoří Changaj (ajmak Archangaj, kterému se přezdívá Monoglské Švýcarsko, Ovorchangaj a případně severní Bajanchongor). Narozdíl od Sibiř evokujícího Chovsgolu a od pouštního jihu je střední Mongolsko opravdu takové, jaké si ho představujete - zvlněná step a pasoucí se stáda. Nejčastější destinace jsou jezero Ogí núr, mnohé lázně s horkými prameny a samozřejmě vodopád na řece Orchon. Jedná se o jedny z nejkrásnějších míst Mongolska, a přitom je cesta k nim relativně krátká a nenáročná (během dvou dnů dorazíte velmi pohodlně na všechna uvedená místa). Především tam nebude ve vrcholné sezóně tolik turistů, jako v Gobi a na Chovsgolu.

Náročnějšími destinacemi jsou potom západ a východ Mongolska, zejména se jedná o ajmaky Chovd, Uvs a Bajan Ulgi za západě a Chenti na východě. Na západě žijí Kazaši, kteří jsou pověstní především chovem orlů. Je zde - ostatně jako všude v Mongolsku - nádherná příroda a žijí zde i vzácné šelmy. Jedná se však o velmi odlehlou oblast a pohodlná cesta tam trvá skoro týden. Destinace na východě Mongolska v Chenti ajmaku jsou blíže. Východ je velmi rovinatý a v severní části oblasti jsou lesy a bažiny. Obzvláště na jaře jsou zdejší pastviny bohatě rozkvetlé, protože zde není tak akutní nedostatek vody, jako ve zbytku země.

  • Mám vyčleněno čtrnáct dní na cestu.

Mnoho toho nestihnete. Pokud si nehodláte platit poměrně drahé vnitrostátní letenky (cca 6 000 Kč zpáteční), přesun do vzdálených částí Mongolska by prakticky znamenal, že z auta nevylezete. Pravděpodobně se nakonec uchýlíte ke klasické cestě do Gobi nebo na Chovsgol. Každé z toho lze teoreticky zvládnout za pouhé 4 dny, ale to je natolik letem světem, že to prakticky ztrácí význam. Cesta do Gobi tak, abyste měli dost času vychutnat krásu pouště, potrvá zhruba 7-10 dní. Stejně tak je tomu s jezerem Chovsgol. Samozřejmě je třeba počítat alespoň dva dny po příletu do Ulánbátaru, než si cestu zajistíte, a podobně doporučujeme alespoň dvoudenní rezervu před odletem z Mongolska - stát se může leccos...

  • Na cestu mám tři neděle.

To je nejčastější varianta, která umožňuje kombinaci obou výše zmíněných cest (i když je to také zrychlená varianta), nebo jednu z cest v kombinaci s kratším výletem z Ulánbátaru (například na Charchorin - 400 km vzdálené původní hlavní město Karákorum z dob Čingischána, do něhož vede nově zbudovaná asfaltová silnice, a blízký Orchonský vodopád, nebo do národního parku Chustaj, kde žije kůň przewalského). Za tři neděle již připadá v úvahu cesta na západ, ale upozorňujeme, že je to destinace, kam jezdí méně turistů a méně cestovních kanceláří, takže se nedá počítat s okamžitým zajištěním cesty a sehnáním spolucestujících v Ulánbátaru.

  • Na cestu mám měsíc a déle.

Měsíční cestování vám umožní třeba dobrodružnou cestu na západ v kombinaci třeba s Chovsgolem, nebo putování na koních. Koně je vhodné na cestu koupit a zajistit si průvodce, který vám je po cestě pomůže opět prodat. Upozorňujeme, že Mongolové jezdí na dřevěných sedlech, která bývají pro Evropany nepřijatelná. Zkušení cestovatelé si obvykle vozí svá kožená sedla z domova. Na koňském hřbetě samozřejmě procítíte Mongolsko zcela neopakovatelně, ale uvidíte jen malinký střípek obrovské země, která nabízí snad všechny přírodní obrazy kromě moře.

Nejčastější variantou je tedy cestování s místní cestovní kanceláří. Nenechte se zmást, nemusí to mít vůbec nic společného s tradiční představou organizované dovolené s průvodcem s deštíkem - mongolské cestovní kanceláře pracují s takovou mírou improvizace, že o dobrodružství nebude nouze. Cestovek je v Ulánbátaru velké množství a obvykle i každý hostel zajišťuje výpravy do mongolské přírody. Není tedy problém cestu jeden den vyjednat a druhý den vyrazit. Nejčastěji vyjíždějí vozy pro cca 8 osob. Cestovní kancelář vám poskytne vůz s řidičem a průvodcem, který hovoří anglicky a chystá tři jídla denně (obědy formou pikniku, večeře teplé), v ceně je zahrnut benzín a ubytování buď ve stanech a spacácích (které vám cestovka zajistí), nebo u nomádských rodin, které na turistických místech staví obvykle vždy několik volných jurt pro turisty.

Ceny cestovních kanceláří se pohybují v rozmezí cca 70-30 USD 1 os./ 1 noc, a to podle počtu cestujících. Nejdražší cena je za samostatného cestovatele a nejlevnější za skupinu 6 a více osob.

Pro luxusnější variantu cestování je vhodné zvolit cestu s českou cestovkou, případě cestu řádně předpřipravit z domova.

Přejeme neopakovatelné zážitky!